گیفت عروسی چیست؟

گیفت عروسی چیست؟
گیفت عروسی از کجا آمده است؟ به چه نکاتی در تهیه یک گیفت منحصر بفرد باید توجه نمود؟
اگر تصور می‌کنید اهدای گیفت در مراسم عروسی بعنوان یک رسم رایج و مرسوم، پدیده‌ای نوظهور و جدید است، اشتباه می‌کنید. اگرچه شکل و ظاهر گیفت‌های عروسی دستخوش تغییرات بسیاری شده است، اما تمدنی کهن، در پس خود دارد.
بررسی تاریخچه گیفت‌های عروسی

از سال‌ها پیش در کشورمان ایران، این هدیه ماندگار، به مهمانان یک عروسی تقدیم می‌شده است. طوریکه عروس و داماد، در انتهای مراسم عروسی، چند هدیه کوچک را داخل دستمال قرار داده و به نشان یادبود، به مهمانان تقدیم می‌کردند.
علاوه بر ایران، این رسم در تمام فرهنگ‌های بین المللی جای خود را محکم کرده است و تاکنون عده بسیاری، آن را بعنوان یک رسم زیبا و ماندگار، بجا می‌آورند. آنچنان که در اروپا نیز، اهدا گیفت عروسی توسط قشر مرفه، رایج بوده است. آنان با اهدای هدایای بی بدیل، با شکوه و افراطی، به نوعی خودنمایی کرده و با اعطای این موهبت‌های فاخر، عظمت خود را به مهمانان نشان می‌دادند.
بونبونیر، نام فرانسوی جعبه‌های کوچک و تزئینی است که در گذشته بعنوان گیفت عروسی اهدا می‌شده است. این جعبه‌های کریستالی، چینی و یا طلایی، که برای تزیین آنان از سنگ‌های قیمتی استفاده می‌کردند، بعنوان اولین گیفت‌های عروسی در تاریخ شناخته شده‌اند. دلیل نام گذاری آن نیز، قرارگیری شیرینی‌های بوبون، بعنوان سمبلی از موهبت و نعمت، بعنوان محتویات این جعبه‌ها است. حبه‌های قند و شکر، که در آن زمان بسیار لاکچری و لوکس بودند نیز توسط اعیان و اشراف زادگان، در این جعبه‌های قرار می‌گرفتند تا مال و سلطنت آنان را، با شکوه جلوه دهد.
به مرور تنقلات و اقلام دیگری در این جعبه جای داده شد. بادام از جمله خشکباری بود که اغلب نماد تلخی‌های زندگی بود. وجود بادام تلخ و قند، بسیار مفهومی و زیبا بکاربرده می‌شد و مرامت‌ها و شیرینی‌های زندگی را یادآوری می‌کرد.
اما امروزه گیفت‌های عروسی، جلوه‌ای مدرن و متمایز بخود گرفته‌اند و منحصر به قند و شیرینی موجود در یک جعبه نفیس، نمی‌شوند. هرچه گیفت عروسی خاص تر و منحصربفرد تر باشد، شکوه بیشتری را یادآوری می‌کند. 

پیاردو - گیفت عروسی چیست

نکات مهم در تهیه یک گیفت زیبا

همین حالا که این مطلب را می‌خوانید، گزینه‌های بسیاری از ذهنتان می‌گذرد. خلاقیت شما در انتخاب گیفت عروسی، می‌تواند منحصر به یک کارت پستال زیبا شود و یا می‌تواند کاملا اختصاصی و ویژه، با یک لیبل خاص برای عروس و داماد طراحی شود. تم عروسی و دکوراسیون مجلس آن نیز می‌تواند ایده‌های خوبی را به شما بدهد. رعایت برخی نکات طلایی، می‌تواند شما را در این انتخاب، یاری کند.
•    آماده سازی گیفت عروسی: از مدت‌ها قبل از برگزاری مراسم، اقدام به تهیه گیفت‌ها کنید. تدارک یک گیفت زیبا، زمان زیادی را می‌طلبد. خصوصا اگر می‌خواهید گیفت‌های عروسیتان را بصورت دست ساز، بسازید. پس بودجه مورد نیاز را تهیه کنید و مطابق آن، گیفت خریداری کنید.
•    تعداد گیفت‌ها: در خرید گیفت‌های عروسی، برای هر خانواده یک گیفت مجزا تهیه کنید. لذا بهتر است مطابق با تعداد کارت‌های عروسی، گیفت بخرید. فراموش نکنید برای خودتان نیز یک گیفت یادگاری، کنار بگذارید.
•    ظاهر گیفت عروسی: هماهنگی و یکدستی میان تم عروسی و گیفت‌ها، جلوه‌ای بینظیر را ایجاد می‌کند و دکوراسیون عروسی شما را تا سال‌های سال در ذهن مهمانان نگه می‌دارد. پس در انتخاب گیفت، نسبت به رنگ‌ها و شکل‌های خاصی که در دکوراسیون و تشریفات عروسی شما وجود دارد، بی تفاوت نباشید.
•    ثبت ماندگار: ضروری است تا در گیفت عروسی، نام عروس و داماد و تاریخ عروسی ثبت شود. این تنها راهی است که می‌تواند عروسی شما را در ذهن مهمانان، ماندگار کند.
•    فصل جشن: نکته اصلی در نحوه حفظ و نگهداری گیفت‌ها تا انتهای مراسم است. از موادی استفاده کنید که در طول مراسم نشاط و شادابی خود را از دست ندهند. این مسئله، ارتباط مستقیمی با آب و هوای سالن، باغ و در مجموع محل برگزاری جشن دارد. اگر در فصل تابستان عروسی می‌گیرید، قید شکلات، اسمارتیز، دراژه‌ها و حتی گل‌های طبیعی با ماندگاری پایین را بزنید. احتمال آب شدن و یا شل شدن اینگونه محتویات در گیفت عروسی، بسیار بالاست و می‌تواند چهره آن را نابود کند.
پیاردو - گیفت عروسی چیست

•    چینش گیفت‌ها: گیفت‌های عروسی را خاص و زیبا بچینید. قرار دادن گیفت‌ها با یک دکور زیبا، بر روی جایگاه عروس و داماد، می‌تواند چهره‌ای درخشان و خوشرنگ ایجاد کند. اگر گیفت‌های عروسی شما کوچک هستند و امکان خرابی و له شدن در زیر دست و پا را دارند، بهتر است از یک سبد تزیین شده برای نگهداری آنان استفاده کنید.
استفاده از گیفت عروسی، تنها جنبه افتخار آمیزی دارد و به آن نباید بعنوان یک رسم پر هزینه و پر دغدغه توجه نمود. شما با اهدا گیفت های عروسی، می‌خواهید تقدیر و تشکر خود را به مهمانان حاضر در مجلس نشان دهید. لذا نیازی نیست هزینه زیادی را به این موضوع اختصاص دهید. یک سمبل ساده و زیبا می‌تواند به خوبی احساس تقدیر شما را بروز دهد. حتی استفاده از گیفت‌های خاص و منحصربفرد نیز، نیاز به انتخاب یک گیفت با اکسسوری‌های انبوه ندارد. بلکه زیباترین گیفت‌ها، در عین اینکه خاص و متمایز هستند، تم مینیمال و ساده دارند.
همچنین ساخت گیفت عروسی، با خلاقیت و هنر دست، می‌تواند یک هدیه دست ساز و نفیس باشد. با الگوبرداری از گیفت‌های خاص و جذاب، تلاش کنید نظیر آن را بسازید. اگرچه این اقدام با توجه به تعداد زیاد مهمانان، می‌تواند بسیار وقت گیر باشد. اما هنر دستان شما را در معرض دید همگان قرار می‌دهد.

دسته بندی: عمومی

مکان های برتر