گل جاودان قسمت دوم

۱۳۹۷/۱۲/۰۱
۱۸:۳۹

روش های نگهداری و خشک کردن دسته گل عروس
بسیاری از نوعروسان جوان علاقه زیادی دارند که دسته گل شب عروسی خود را برای یادگاری نگهدارند. همانطور که در قسمت اول  این مطلب گفته شد؛ روش های متعددی برای نگهداری و ماندگارسازی گل‌ها وجود دارد. در قسمت قبل سه روش آویزان کردن، خشک کردن گل ها و گلبرگ‌ها، اتو کردن را مورد بررسی قرار دادیم، در این مطلب چهار روش جادویی که از روش‌های قبل کاربردی‌تر است. شیوههای زیر بیشتر بر پایه مواد شیمیایی است که تاثیر معرکه ای در ماندگاری گل‌ها دارند.  
خشک کردن گل ها با کمک مواد شیمیایی
بعضی از گیاهان را با کمک مواد شیمیایی جاذب رطوبت می توان خشک کشد. گیاهانی که حساس هستند مانند ارکیده و لیلیوم. این گیاهان در مواد شیمیایی بهتر خشک شده و ماندگاری بهتری دارند. موادی مانند سیلیکا ژل، بُراز، نمک، زاج، اسید بوریک، آرد ذرت، شن . بهترین و مناسب‌ترین ماده شیمیایی برای اینکار براز است که جهت کارهای هنری و خشک کردن گل‌ها بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده در داروخانه‌ها موجود است. جهت خشک کردن گل توسط براز، نخست مقداری از ماده را داخل یک ظرف می‌ریزیم و گل را به آهستگی در روی آن قرار می‌دهیم. بعد از آن مقداری براز را روی گل می‌پاشیم و هر چند لحظه یکبار ظرف را تکان می‌دهیم تا ماده براز کاملاً روی کلیه گلبرگ‌ها را بپوشاند. در صورتی که براز حالت چسبندگی داشت می توانید کمی آرد ذرت را در آن مخلوط می‌کنیم تا از حالت مواد از حالت چسبندگی خارج شوند.

محلول آب داغ و گلیسیرین
یکی از مواد شیمیایی گلیسرین است. از این محلول می توان برای خشک کردن گل رز، کاملیا و همچنین میوه های خوشه ای مثل انگور استفاده کرد. برای درست کردن این محلول یک پیمان گلیسیرین را همراه با دو پیمانه آب داغ که مقداری نمک در آن ریخته اید مخلوط نمایید. و سپس شاخه‌ها را در محلول فرو ببرید. هنگامی که برگ‌ها قدری رطوبت داشته باشند متوجه خواهیم شد که به مقدار کافی محلول گلیسیرین ما به آن‌ها رسیده و بخوبی خشک شده اند. با کمک این روش برگ‌ها نرمی و لطافتشان را حفظ می‌کنند. 

استفاده از سلیکا ژل برای نگهداری دسته گل عروس
میتوانید سلیکا ژل را از داروخانه ها تهیه کنید. همچنین می توانید سلیکا ژل را که بسته‌های کوچک آن را از داخل جعبه کفش‌ها یا کیف‌هایی که به تازگی خریداری کرده اید جمع نمایید. سیلیکا ژل ماده ای شیمیایی است که نوع مرغوب و باکیفیت آن به رنگ آبی آسمانی است. سلیکا ژل هنگامی که رطوبت به خود جذب می‌گیرد به ‌رنگ صورتی تبدیل می‌شود. ولی می‌توان دوباره نیز از آن استفاده نمود. جهت این منظور آن را در فر گاز می گذاریم تا کاملا خشک شود و دوباره به رنگ آبی در ‌آید.
ماده سیلیکا ژل رطوبت را کامل از گل گرفته و همچنین باعث می‌شود که بعدا هم گل رطوبت را به خود نگیرد. دانه‌های سیلیکا ژل مقداری درشت هستند و می بایست آن‌ها را بوسیله آسیاب و یا دیگر وسایل خُرد نماییم و به کمک چای صاف کن آن را بر روی گل بپاشیم تا دانه‌های درشت سیلیکا ژل در لای گلبرگ‌ها فرو نرود. غالبا ارتفاع شاخه گلی را که در داخل مواد شیمیایی خشک می‌کنیم باید ۲ الی ۵/۲ سانتی‌متر باشد. هر شکلی که گل را در مواد قرار دهیم به همان شکل خشک می شوند. معمولاً جهت خشک کردن گل‌های حساسی مانند لیلیوم، آنتریوم و … از مواد شیمیایی اینچنینی استفاده می‌کنیم تا شکل و ظاهر گل تغییر نکند. هر کدام از مواد شیمیایی خشک کننده را می توان بعد از هر بار مصرف دوباره استفاده نمود.

خشک کردن دسته گل عروس با شن
شما می توانید با کمک شن های ساحل دریا دسته گل خود را خشک نمایید. به اینصورت که ابتدا شن‌ها را کاملا شسته تا تمیز کنید و داخل سینی کاملا خشک نمایید. اکنون گل‌ها را در داخل شن بخوابانید. در نظر باشید که سنگریزه‌های درشت در بین شن‌ها نباشد تا آسیبی به گل و  گلبرگ‌های آن وارد نشود. چند روز بعد می توانید گل‌های خشکتان را از دخل شن ها خارج نمایید.

نویسنده: کیانا یزدانی دسته بندی: ترفند

مکان های برتر