گل جاودان قسمت اول

روش های نگهداری و خشک کردن دسته گل عروس
آدم‌ها در طول زندگی در مناسبت‌ها مختلف، مراسم گوناگون و یا حتی بدون دلیل و از روی احساسات به همدیگر گل هدیه می‌دهند. اغلب تمایل چندانی به نگهداری این گل‌ها نیست و به محض ازبین رفتن طراوت گل دور انداخته می‌شوند اما دسته گلی که دختران در روز عروسی شریک زندگی خود دریافت می‌کنند تمایل به ماندگاری دارد. این گل مهم‌ترین گیاه تمام دوران یک شخص است.
اغلب عروس خانوم‌ها تمایل دارند دسته گل‌عروسی خود را خشک کرده و آن را یادگاری نگاه دارند. دسته‌گلی که یادگار ویژه‌ترین روز زندگی اوست. اما چگونه دسته گلی عروس را برای مدت زمان طولانی با بهترین کیفیت نگهداری کنیم ؟ چگونه در خشک کردن دسته گل عروسی مان شکل و زیبایی آن را بیشتر حفظ کنیم ؟ ما اینجا چند روش ساده را با شمام مرور می‌کنیم.
آویزان کردن
یکی از مرسوم راه‌هایی که رواج دارد خشک کردن گل‌ها بصورت آویزان کردن آنها است. در ابتدا از محکم بودن گل‌هایی که در دسته قرار دارد مطمئن شوید. آن را با نخ یا کش ببندید. دقت داشته باشید که در گره زدن دسته‌گل و ساقه‌ها با دقت عمل کنید. قبل از اینکه به فشردن  و خشک کردن گل نمایید روی آن  اسپری مو بزنید تا رنگ آنها حفظ شود. دقت کنید که همه اجزای گل با اسپری آغشته شود.
آن  را  وارونه در جایی امن و تاریک و خشک آویزان کنید. بعد از سه هفته که گل‌ها و ساقه های آن کامل خشک شد و رطوبت موجود در برگ ها از بین رفت آنرا در یک گلدان قرار دهید. تا دلربایی‌ش تا مدت در خانه شما باشد.
خشک کردن گل ها و گلبرگ ها
قدیم‌تر گل‌های یادگاری را لای کتاب قرار میدادند این رسم جذاب روش درستی است. یکی از روش‌ها نگهداری گلبرگ۲ها لای کتاب و کاغذ است. می‌توانید با کمک چند کتاب و یا چند برگ روزنامه این کار را انجام دهید. کتاب‌های سنگین مثل دایره المعارف‌ها و دیکشنری ها گزینه  مناسبی هستن. گل‌ها را روی ورق  قرار دهید و روی آن ها را با کمک ورقی دیگر بپوشانید. قبل از این که گل را روی روزنامه بچینید یک کتاب و یا تخته زیر ورق روزنامه بگذارید. در این روش می توانید فقط چند شاخه را خشک نمایید. سعی کنید آن ها را با نظم و شکلی که دوست دارید در کنار هم بچینید و روی آنها را روزنامه بگذارید. گلبرگ های لای روزنامه را تحت فشار بگذارید.
نیاز است گلبرگ‌ها چند هفته بمانند تا رطوبت آنها بر اثر فشار خارج شود. با توجه به اینکه گل‌ها رطوبت زیادی دارند و شما دوست ندارید کتابتان در اثر این رطوبت خراب شود بهتر است تا روزنامه ها را بعد از مدتی تعویض کنید تا رطوبت گل  ها از روزنامه به کتاب سرایت نکند. در نظر داشته باشید گل های فشرده و خشک را با احتیاط و دقت جابجا کنید. با توجه به اینکه که این گل ها کاملا خشک شده اند و بسیار ظریف و شکننده می باشند . شما می توانید بعد از خشک کردن گل ها آن ها را لای یک کتاب یا آلبوم نگه داری کنید. همانطور که در روش قبل اشاره شد اسپری کردن گل ها باعث ماندگاری بیشتر رنگ گل ها می شود.
اتو کردن
اگر میخواهید گل۲های شما با سرعت بیشتری خشک شوند از اتو استفاده کنید. گل ها را میان دستمال کاغذی قرار دهید و چند روزنامه در زیر و روی گل ها قرار داده بعد با اتو اقدام به آرامی روی آن بکشید. این روش خشک کردن جذاب نیست. زیرا باعث تغییر رنگ بعضی گل‌ها می‌شود مانند رز؛ این روش بیشتر مناسب گل هایی مانند بنفشه و یاس مناسب باشد.
در قسمت دوم روش‌های شگفت‌انگیزتری را مرور خواهیم کرد با پیاردو همراه باشید

دسته بندی: عمومی

مکان های برتر