چالش جشن‌ها و مراسم‌ها با ویروس کرونا

دستورالعمل حضور در مراسم‌ها برای جلوگیری از ابتلا به کرونا

هیچ چیزی نیست که در این روزها از ویروس کرونا تاثیر نگرفته باشد. از فعالیت‌های اجتماعی، رویدادهای ورزشی گرفته تا میهمانی ها جشن و مراسم‌ها.  

کروناویروس‌ها خانواده بزرگی از ویروس‌ها هستند که برای اولین بار در سال ۱۹۶۰ کشف شده‌اند. آنها موجب بروز بیماریهایی از خانواده سرما خوردگی در انسان می‌شوند. کروناویروس‌ها به دستگاه تنفسی حمله می‌کنند و گاهی علائم خود را در روده و معده افراد نمایان می‌کنند. اما این هیولای کوچک زمانی مشکل ساز به نظر می‌آید که می‌بینیم قدرت شیوع بالایی دارد و به سادگی به افراد منتقل می‌شود.

جمعیت، هدف راحت کرونا

این روزها ما در فصل جشن‌های عروسی و مراسم‌‌های مختلف هستیم و جمعیتی که در یک مکان با ازدحام گرد هم می‌آیند هدف مطلوبی برای انتقال کروناست. بسیاری از مردم مراسم‌های خود را کنسل یا به تعویق انداخته‌اند. از سویی مقامات در برخی شهرها  به تمامی اماکن برگزاری مراسم شادی و سوگواری، سالن‌های ورزشی، استخر‌ها و اماکن پرجمعیت و پر تردد اعلام کرده‌اند که فعالیت خود را متوقف کنند. چرا که عامل اصلی در انتقال کروناویروس را دست‌های آلوده است و دست ندادن، روبوسی نکردن، شستن مداوم دست‌ها و پاک کردن سطوح از اولویت‌هایی است که هر فرد برای پیشگیری از این بیماری باید به آن توجه کند.

به مراسم‌ها نروید

بسیاری از جشن‌ها و مراسم‌ها تعطیل شده‌اند اما در این میان هستند افرادی که اصرار به برگزاری عروسی، تولد، مراسم ترحیم و … دارند. پیشنهاد ما به شما نرفتن و نه گفتن به این تجمعات است. هرچند نشستن در خانه حوصله سر بر است اما سلامتی نعمتی است که آسان به دست نمی‌آید. شما ممکن است از نظر قوای جسمانی قوی باشید و در صورت حضور در مراسم‌ها و ابتلا کرونا را شکست دهید، اما به فکر افراد سالمند و ناتوانان اطراف خود باشید.

چه کار کنیم تا به ویروس کرونا مبتلا نشویم؟

اگر به هر دلیلی نتوانستید از حضور در مراسم‌ها و جشن‌های عروسی امتناع کنید، و ناچار شدید این خطر را بپذیرید توصیه های زیر را جدی بگیرید.

نه به سالمندان

ویروس کرونا بیشتر برای افراد سن بالایی که از آنها مراقبت نشود، کسانی که بیماری‌های زمینه ای مزمن دارند مانند افراد مبتلا به دیابت، بیماران دارای نقص ایمنی، بیماران کلیوی و افراد مبتلا به برونشیت‌های مزمن خطر دارد. پس اینگونه افر اد را به همراه خود نبرید.

عدم روبوسی و دست دادن

شما با این کار به شخص مخاطب بی احترامی نمی کنید. چرا که احترام به سلامتی و جان اشخاص از هر آدابی مهم تر است. عدم دست دادن و روبوسی و در کل عدم تماس با افراد تا حد زیادی هم شما، هم آنها را از ابتلای احتمالی مصون می‌دارد.

عدم تماس دست با صورت

هر انسان در روز حدود ۲۰۰ مرتبه صورت خود را با دست لمس می‌کند. در زمانی که در محل مراسم حضور دارید تا آنجا که می‌توانید از این کار اجتناب کنید. راه ورود ویروس به بدن اول دست و بعد از طریق مجاری مخاطی بدن است.

استفاده از دستکش

سعی کنید در تمام مدت جشن دستکش به دست داشته باشید. از طرفی دستکش‌ها  خود می‌توانند موجب انتقال بیماری شوند؛ بنابراین باید به گونه‌ای از سطح بدن جدا شوند که هیچ تماسی با پوشش خارجی آنها رخ ندهد. پوشش خارجی دستکش‌ها و ماسک را بدون ایجاد کوچکترین تماس با پوست بدن  به سمت داخل مچاله کنید؛ آنها را درون کیسه فریزر انداخته و گره بزنید؛ سپس بسته خود را به داخل سطل آشغال دردار بیندازید.

قاشق و چنگال

سعی کنید تا قبل پذیرایی غذا محل را ترک کنید. ولی اگر این امکان دست نداد از خانه با خود قاشق و چنگال ببرید. در غیر این صورت با مایع ضدعفونی کننده لوازم پذیرایی را استریل کنید.

مایع ضدعفونی

همراه داشتن مایع ضدعفونی کننده در طول مراسم به شما کمک زیادی خواهد کرد. الکل و مواد پایه این محصولات بسیار موثر و سریع الاثر برای از بین بردن میکروارگانیسم‌های بیماری زای روی پوست دست می‌باشد فرمول این ضدعفونی کننده‌ها به نحوی که بتواند هم یک ضدعفونی با پوشش میکروب کشی بسیار بالا بوده و هم دارای حداقل مواد تحریک کننده پوستی می باشد.

تلفن همراه خود را تمیز کنید

کروناویروس همچنین می‌تواند ساعت‌ها یا حتی روزها روی سطوح سخت زندگی کند.در هر مکان شلوغ مانند تالار تلفن شما می‌تواند هزاران ذره ریز ویروسی بر روی خود داشته باشد. عادت داشته باشید گوشی خود را مرتبا با دستمال مرطوب ضد ویروسی (آنتی باکتریال) پاک کنید.

شستن مرتب دست‌ها

نمی‌گوییم که باید در این زمینه افراط کرد اما اهتمام بیشتر به شستن دست‌ها بشدت خطر ابتلا به ویروس را کاهش می‌دهد.  اینطور نباشد که فقط سرانگشتان شسته شود. اشتباه نکنید این کاملا غلط است. کل دستان باید زیر فشار آب گرفته شود تا میکروب‌ها از بین بروند. آب احتمالا به تنهایی قادر به شکستن پوسته‌های ویروس و برخی از میکرب‌ها نیست. به همین سبب حتما در موقع شستن دست‌ها از صابون و یا مواد ضد عفونی کننده استفاده کنید. اصلا در موقع شستن دست‌ها عجله نکنید زیرا میکرب با سرعت از بین نمی‌رود. وقتی دست‌های خود را می‌شویید دستکم دوبار جمله‌هایی را تکرار کنید مثلا جمله تولدت مبارک را دستکم دو سه بار تکرار کنید.

شستن انگشت‌ها و کف دست کافی نیست. اگرچه بیشتر اجسام را با اینها لمس می‌کنیم اما پشت دست‌ها و دستکم تا مچ دست که دستکش‌ها روی آن کشیده می‌شود، باید شسته شود. دست‌ها را خوب موقع شستن به یکدیگر بمالید. یادمان باشد که مالیدن دست‌ها و صابونی کردن آنها در موقع شستن برای از بین بردن ویروس خیلی مهم است. خوب مالیدن دست‌ها به یکدیگر اهمیت زیادی دارد. پس از این کار دستان را یا با حوله گرم و یا با دستمال کاغذی خوب خشک کنید. نباید لکه‌های صابون پس از شستن روی دست‌ها باشد. حتما تا قبل از خشک کردن کامل دست‌ها از دستشویی خارج نشوید.

اگر از دستشویی‌های عمومی برای شستن استفاده کردید، هنگام خروج از آنها دستگیره در را با یک دستمال کاغذی ببندید.

دسته بندی: عمومی