ویژگی‌های وسایل سفره عقد

وسایل سفره عقد چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد ؟
اگر نگاهی به رسومت ایرانی‌ها بیاندازیم در بیشتر مراسم شاد آن‌ها انداختن سفره‌ای که نماد‌های مختلفی را در خود جای داده می‌بینیم، سفره هفت سین، سفره شب یلدا و سفره عقد از مهم ترین این سفره‌ها هستند که از گذشته تا امروز مانده‌اند، تغییراتی کرده‌اند اما هنوز محبوب هستند. در این مقاله به بررسی سفره عقد و اجزا آن می‌پردازیم .

سفره عقد، سفره‌ای برای شروع یک پیوند 
روز برپا کردن سفره عقد که می‌تواند مدتی قبل از روز جشن عروسی یا در روز عروسی باشد یک اتفاق بسیار مهم در طی برقراری پیوند بین شما و همسرتان است. در سال‌های دور عروس و داماد در روز عقد برای اولین بار یکدیگر را می‌دیدند و به عقد هم در می‌آمدند و برای یک عمر کنار هم زندگی می‌کردند.
شاید جالب باشد که دلیل گذاشتن آیینه روبروی عروس داماد این بود که بتوانند برای اولین بار یکدیگر را ببینند .

هر ظرف در سفره عقد، نماد و آرزویی برای عروس داماد
اگر به چند سفره عقد دقت کرده باشید حتما اجزا جدایی ناپذیر آن مانند قرآن‌کریم، آیینه، شمعدان، نبات، تخم مرغ، شیرینی، جام عسل و……را دیدید شاید حالا نوبت این باشد که بدانید هرکدام از این‌ها نماد چه چیزی است .
قرآن که کتاب آسمانی است مهم ترین جز یک سفره عقد ایرانیست و همیشه در همه سفره‌ها جایگاه ویژه‌ای دارد، معمولا برای زیبایی و درخشش بیشتر از یک قرآن نفیس در یک رحل زیبا استفاده می‌کنند و آن را در بالای سفره قرار می‌دهند.
خیلی از افراد کتاب‌هایی مانند شاهنامه فردوسی و دیوان حافظ در نیز در سفره جای می‌دهند .
در بالا علت اصلی و قدیمی گذاشتن آیینه در سفره عقد را گفتیم. امروزه اما آیینه را بیشتر به عنوان نمادی برای زلالی و شفافیت قرار می‌دهند و دو شمعدان یا چراغ روشن کنار آیینه نماد روشنایی وگرمای زندگی است .

یکی از اجزا جدایی ناپذیر هر سفره عقدی جام عسل معروف و حلقه‌ها هستند، جام عسل که در تمام سفره عقد‌ها هست نماد شیرینی زندگی و به عسل مانند بودن زندگی است که معمولا بعد یا قبل از اینکه عروس و داماد حلقه‌ها را دست هم کردند مقداری عسل را در دهان هم می‌گزارند.
علاوه بر عسل نبات و شیرینی هم بر روی سفره عقد هست که همان معنی شیرینی زندگی را می‌رساند.

تخم مرغ نمادی همیشگی برای زایش و باروری 
فرقی نمی‌کند سفره عقد باشد یا سفره هفت سین تخم مرغ از گذشته تاکنون نماد زایش و باروری برای ایرانیان بوده و هست در سفره عقد هم تخم مرغ‌هایی با تززیین‌های مخلف استفاده می‌شود و آرزوی باروری و زاییندگی برای عروس داماد را به همراه دارد .
نان و پنیر و سبزی هم مانند تخم مرغ در خیلی از سفره‌های ایرانی جا دارد خودش سه آرزوی متفاوت برای عروس و داماد به همراه دارد، نان نماد برکت، سبز نماد سرسبزی و سلامت و پنیر نماد سفیدبختی است .
گردو، بادام و فندق نیز نماد دارایی و ثروتمندی است و می‌تواند سه طرف جدا یا یک ظرف را به خودش اختصاص دهد .
تمام موارد بالا اجزا ضروری یک سفره عقد بود اما امروزه علاوه بر این‌ها از انواع گل‌ها مانند رز و مریم و …… استفاده می‌کنند و با استفاده از ظروف خاص، پارچه یا میز متفاوت و تزیین خاص و ویژه اتاق یک سفره عقد ویژه را تهیه می‌کنند .
بر اساس علاقه و سبک خودتان میتوانید با تهیه ظرف‌های سبک سنتی مانند ظروف سفالی یا مسی و یک پارچه کار دست یک سفره عقد سنتی داشته باشید و یا با استفاده از ظروف کریستال و سیلور و …. سفره عقدی مدرن را برای خود تدارک ببینید .

دسته بندی: ترفند