ولنتاین از کجا آمده است؟

عشق عمومی
عشق اختراع عصر جدید نیست و به عمر بشر بر روی زمین قدمت دارد. روز گرامیداشت عشق هم اینگونه است و قدمت طولانی دارد. برخی از افراد گمان می کنند روز ولنتاین بک پدیده نوظهور است اما باید بدانید که قرن‌هاست در فرنگ های مختلف روزهایی با عنوان گرامیداشت عشق وجود داشته است. که عشاق به دیدار هم می روند و برای هم گل و هدایای مختلف می‌گیرند. عشاقی که بار رمانتیک تاریخ خشن بشر را بالا بردند. بسیاری گمنام و ناکام بودند و برخی نیز غصه عاشقانه خود را به شهرت رساندند. اینجا به بخشی از تاریخ روز ولنتاین نگاهی می اندازیم.

 


کشیش رمانتیک
قرن سوم میلادی به کشمکش‌هایی که روحانیون و حکومت‌ها داشتند معروف است. هر یک از این درگیری‌ها داستانی به همراه داشت و افسانه‌ها درباره آن نوشته اند. یکی از این ماجراها مربوط می‌شود به امپراطوری رومی به نام کلادیوس و کشیکی به نام ولنتینوس. کلادیوس به تمام رومیان دستور داد تا ۱۲ خدای ساخته شده توسط دولت را رستش کنند و برای هر ارتباطی با مسیحیان، حکم اعدام در نظر گرفت. در این بین شخصی پیدا شد که به مسیح ایمان داشت و در راه پرستش خدای یکتا قدمی استوار داشت. همین اعتقاد مخالف با نظر دولت، برای او دردسر ساز شد و آن جوان که ولنتینوس نام داشت، دستگیر شد.
داستان اصلی از هفته‌های پایانی عمر ولنتینوس شروع شد. او به واسطه دانش و منشی که داشت، زبان زد خاص و عام شد و طرفداران زیادی در بین زندانیان داشت. این جوان محبوبمورد توجه یکی از زندان بانان قرار گرفت. زندان بان پیشنهاد کرد دخترش برای تعلیم علم و معرفت نزد ولنتینوس باید. دختری که به طور مادرزاد نابینا بود. او چهره بسیار زیبایی داشت و در کنار آن ذهن و روحی چون آب روان. ولنتینوس دخترک را پذیرفت و برای او از تاریخ روم گفت. جهان و شگفتی‌های طبیعت را برایش شرح داد. از خدای یکتا برای او سخن گفت و دین را برایش تشریح کرد. حال دختر جوان داستان، یا همان جولیا، جهان را از نگاه ولنتینوس به خوبی می‌دید و در کنار او به دعا برای شفای چشم‌ها و یافتن توان بینایی پرداخت. یکی از همان روزها ناگهان جولیا با شوق فریاد زد و شکر کنان خبر بینا شدنش را به ولنتینوس داد و هر دو سر بر سجده گذاشتند.

عشق ناکام
روزها چون برق و باد گذشت و وقت اعدام ولنتینوس فرا رسید. او نامه ای به جولیا نوشت که در نوشته بود:
"به خدا نزدیک تر بمان. از طرف ولنتاین تو"
. همان روز یعنی ۱۴ فوریه، ولنتاین به دار آویخته شد و بعده‌ها همانم حل اعدام به افتخار او به نام ولنتاین نام گذاری شد. جولیا دانه بادامی در نزدیکی مزار ولنتینوس کاشت و بادام به درختی تنومند تبدیل شد. همین موضوع بادام را به نماد "عشق ممنوعه" بدل کرد.

 

سال‌ها از آن ماجرا گذشته است و امروزه مردم سراسر جهان ۱۴ فوریه را روز عشق می‌دانند و به پاس پیام عشق و محبت ولنتاین به جولیا، عشق خود را به محبوبشان ابراز می‌دارند. این روز نمادین یادآور این موضوع است که تا فرصتی هست، عشق بورزید و به معشوق خود محبت کنید. شاید فردا که فرصتی هست، معشوقی در میان نباشد.
عشاق در این روز گل‌های مخصوص ولنتاین و شکلات به یکدیگر هدیه می‌کنند و شیرینی عشق خودرا جشن می‌گیرند. در پس هر رسم و مناسبت، تاریخی نهفته است که با مطالعه آن، می‌توان با دیدی بازتر به جهان نگریست. مناسبت‌های مختلف، آداب و رسوم مردم جای جای جهان و ایران را در پیاردو به تماشا بنشینید. 

 

دسته بندی: تاریخچه