قوانین ساده شاد زیستن قسمت اول

۱۳۹۷/۱۱/۱۵
۱۲:۱۴

چند راهکار ساده برای شادی بی سبب
بسیاری از ما از دوران مدرسه متنفر بوده ایم. از بیدار شدن در تاریک روشن صبح، عجله در مسیر یخ زده و هوای برفی صبح، تکالیف زیاد برای منزل و دعواهای کودکی. اما با دیدن عکسی چون عکس فوق، ناگهان به سال‌ها قبل می رویم و دلمان می‌تپد برای آن سحرخیزی، برای سر خوردن روی کوه‌های کوچک برف مسیر خانه تا مدرسه. هوایی می‌شویم برای بهانه‌های رنگارنگ ننوشتن تکالیف و یکی به دو‌های کودکانه با همکلاسی‌ها و قلدری در حیاط. می‌بینید؟ همه چیز به نگاه ما بستگی دارد. می‌توان خاطره ای را از یک منظر تیره و تار دید و از منظری دیگر خاطره ای شاد که یادآوری اش مستمان می‌کند. کمی که دقت کنید می‌بینید برخی از شادترین روزهای زندگیتان در همان روزها رقم خورده. شکی نیست که سال‌ها بعد به امروز می‌نگرید و می‌بینید چه روزهای شادی در همین دوران داشته اید. کافیست از هر ماجراجویی لذت ببرید. گاهی دیر می‌شود و قبل از اینکه به خودتان بیایید، برخی از بهترین روزهای زندگی شما از بین خواهد رفت.
ممکن است در زندگی همه، روزهایی در فقر سپری شود و روزهایی در ثروت. یک لحظه غم زده باشید و یک لحظه سینه ای داشته باشید مالامال از لذت و شادی. باید قدردان تک تک این لحظات بود و به یاد داشت که هیچ مکتب و دانشگاهی این همه درس به کسی نخواهد داد. تمام لحظات عمر چه خوب و چه بد می‌گذرند و از سال‌ها زندگی چیزی نخواهد ماند جز عشق و دوستی، امید، ماجراجویی و رویا. پس چه خوب است که فقط در قید و بند همین ماندگارها باشید و شادی را ضمیمه هر ثانیه زندگی خود کنید.


سرتان را درد نیاوریم، در این نوشتار چند قانون اساسی برای یک زندگی شاد را یادآور می‌شویم:

شکرگذار باشید
 وقتی در فقر به سر می‌برید، بیشتر قدردان لحظاتی خواهید بود که ثروتی در دست داشته اید، هرچند ثروت اندکی باشد. هر بار که در مورد وضعیت خودم احساس بدی دارید، روی این موضوع تمرکز کنید که چقدر شانس آورده اید که اوضاع بدتر نشده است. روی هر چیزی که در زندگیتان درست پیش می‌رود تمرکز کنید نه چیزهایی که اشتباه پیش می‌روند. برای تمرین می‌توانید این کار را انجام دهید: “هر بار که داشتید روی نکات منفی زندگی تمرکز می‌کردید، مکث کنید و نعمات زندگی خود را بشمارید.” به همین سادگی! با این روش هر انرژی انرژی منفی که داشته باشید از بین می‌رود و باعث می‌شود احساس خوشبختی و شانس کنید. همین قدردانی و شکرگذاری بابت چیزهای خوب زندگی، سرچشمه تمام خوشبختی‌هاست.
عاشقی کنید! 
زندگی خود را با عشق پر کنید. همه ما ۲۴ ساعت در روز وقت داریم. یکی از دستور العمل‌های آن است که بسیاری از آن ۲۴ ساعت را با عشق پر کنید، ساده است، همه را دوست بدارید! اطرافیان را، خودتان را، وسایل و حتی حیوان خانگی خود را. بدون ترس عاشقی کنید. سعی کنید هر روز هر کاری را که دوست دارید انجام دهید. شما نمی‌توانید چیزهای زیادی را در زندگی کنترل کنید، اما می‌توانید کنترل کنید که چقدر عشق را در زندگی خود جاری کنید.
هدف داشته باشید
 زمانی که هدف واقعی خود را در زندگی پیدا می‌کنید، همه چیز به معنای واقعی منطقی به نظر می‌رسد. شما اگر منطقی باشید برای تعطیلات آخر هفته زندگی خود را متوقف نمی‌کنید. شما در مورد کاری که می‌خواهید بعد از انجام کار فکر نمی‌کنید. شما دست از افسردگی عصر جمعه بر می‌دارید. اگر شادترین مردم دنیا را مورد بررسی قرار دهید، هیچ مرز عجیب و غریبی بین زندگی شخصی و زندگی کاری آن‌ها وجود ندارد. زندگی فقط زندگی است. هیچ مرزی وجود ندارد. هیچ محدودیتی وجود ندارد. به یاد داشته باشید که ماموریت شما در زندگی، آزاد کردن نیرو و قدرتیست که خداوند به شما داده است. ماموریت شما کاهش ناعدالتی، کاهش نابرابری جنسیتی، پشت کردن به تبعیض نژادی، و جاری کردن زندگی در سراسر جهان است. شاید به نظرتان عجیب باشد اما شما به اندازه خودتان، قدرت تغییر در جهان را دارید. 


دست از مقایسه بردارید
خودتان را با دیگران مقایسه نکنید. زمانی که کودک بودید و به مدرسه می‌رفتید را به خاطر بیاورید، نمره دیکته خود را با دیگران مقایسه می‌کردید، زیبایی خود را با هنرپیشه‌ها مقایسه می‌کردید و از اینکه والدینتان خواهر یا برادرتان را بیشتر از شما دوست داشتند کفری می‌شدید. آن همه مقایسه امروز چه دستاوردی برای شما داشته است؟ آن مقایسه نمره چقدر امروز برای شما آورده مالی و موقعیت به همراه دارد؟ عملا هیچ! فقط ناراحتی و اعصاب خردی در همان زمان. می‌دانید که آنچه دیگران در زندگی انجام می‌دهند هیچ ربطی به خوشبختی شما ندارد. شادی حقیقی از رها کردن عظمت حقیقی شما حاصل می‌شود. سعی کنید بهترین نسخه (ورژن) خودتان باشید. هر فرد دارای سرنوشت متفاوتی است. همه ما در مسیرهای متفاوتی هستیم. همه ما استعدادها و فرصت‌های منحصر به فرد خود را داریم. شادی ناشی از زندگی بدون مقایسه با دیگران است که روح شما را شعله‌ور می‌سازد. هر چیز دیگری بی‌معنیست. خوشبختی را نمی‌توان با حساب بانکی، خانه‌های بزرگ  و یا ماشین‌های فانتزی اندازه‌گیری کرد. شادی در بطن زندگی است، نه در ظاهر آن.
تا اینجا با چهار قانون کلی برای شاد زیستن و رهایی از جنگ روانی با خود آشنا شدید. جهت مطالعه بیشتر می‌توانید قسمت دوم همین مقاله مطالعه کنید و از همین امروز گامی بردارید به سوی زندگی شادتر و با دغدغه کمتر.

منبع : chatrisityodtong.com

نویسنده: کیانا یزدانی دسته بندی: عمومی

مکان های برتر