غذاهای محبوب عروسی

ترندهای غذای عروسی از گذشته تا امروز
تدارکات و شلوغی های جشن عروسی همواره یکی از جذاب ترین دغدغه‌های زندگی یک فرد است ،دغدغه هایی که از همان ابتدا آشنایی شروع میشود و تا پایان جشن همراه او هست، یکی از مهمترین این دغدغه ها شام یا ناهار جشن عروسی شماست،یک وعده غذایی که برای مهمانان تدارک داده میشود و خاطره ی طعم و مزه و کیفیت آن  همواره به یاد آن ها خواهد ماند.
از سال های دور تا به حال وعده غذایی جشن عروسی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده است ،این غذا که در برخی مناطق به زبان محلی ولیمه نامیده میشود در مناطق مختلف ایران بر اساس ،موقعیت جغرافیایی منطقه ،اب وهوا،غذای مورد پسند مردم منطقه و….. انتخاب  ،طبخ و سرو میشد برای مثال در مناطق نزدیک به دریا و دریاچه استفاده از غذاهای دریایی مانند ماهی کباب ،خوراک میگو و ماهی،قلیه ماهی،ماهی شکم پر و ….استفاده میشود که البته امروزه به دلیلایل مختلف ازجمله برگذاری عروسی ها در تالارها و باغ ها غذاها ی عروسی در اغلب مناطق ایران مشابه یکدیگر شده اند ،در ادامه به بررسی غذاهای ترند و روتین عروسی در چند سال گذشته تا امروز میپردازیم.

 

تنوع منوها
اگر سر فرصت به چند تالار و کیترینگ تهیه غذای عروسی سر بزنید به راحتی متوجه خواهید شد که همه ی ان ها در غذاهای اصلی مشابه هم هستند و تفاوت چندانی در نوع غداها ندارند و تفاوت ان ها معمولا در مواد اولیه مصرفی ،مراحل طبخ و نوع سرو و دیزاین غذاها است .
زرشک پلو و مرغ اولین و معمول ترین غذای عروسی در چندسال اخیربوده ،این غذا که معمولا همه ی ذائقه ها رو تحت پوشش قرار میدهد یک انتخاب تمام عیار و کامل است 
کباب ،برای بیشتر مردم ایران کباب لذید ترین غذا موجود در یک منو کامل است غذایی که از دیرباز در منو غذایی ایرانی بوده و امروز نیست لذیذ ترین غذای ممکن برای جشن شماست.
کباب که این روز ها خود یک منو جداگانه دارد شامل جوجه کباب ،کباب برگ،کباب کوبیده،کباب چنجه،کباب قفقازی،جوجه کباب ،ماهی کباب ،بره کباب ، کباب نگینی ،کباب بختیاری،کباب حلزونی و ….. هست که با طرح ها ،رنگها و البته طعم های متفاوت میز غذای شما را اصیل و دلچسب یک خانواده ایرانی میکند .

 

خورشت ها ،نماد هنر آشپزی ایرانی.
وقتی از یک مرد ایرانی درباره ی غذای ایرانی نظر بخواهید احتمال قورمه سبزی اولین پاسخ دریافتیتان خواهد بود بر اساس این پاسخ میتوان خورشت قورمه سبزی و سایر خورشت های ایرانی مانند خورشت قیمه ،خورشت فسنجان،خورشت کرفس و …..را در منو خود قرار دهید 
در کنار همه ی غذاهای بالا غذاهای پلویی زیبایی و جذابیت خاصی به میز شام شما میدهند،آلبالو پلو ،مرصع پلو ،کلم پلو و …..همه ز غذاهای پر زحمت ،خوش رنگ و قیانه والبته لذیذ ایرانی هستند .
فرقی نمیکند وعده جشن عروسیتان ناهار باشد یا شام  ،در کنار غذای اصلی باید به فکر پیش غذا ،انواع سالاد ،ترشی و و دسر نیز باشید
محله تهیه  غذای جشنتان حتما برای طبخ و سرو پیش غذا و دسر هم پیشنهاد هایی دارد ، معمولا برای پیش غذا انواع کوکو و کتلت شامل کوکو سبزی،کوکو سیب زمینی ،کتلت گوشت،کتلت مرغ ،کتلت ماهی ،میرزا قاسمی و حلیم بادمجان،کوفته شامی و ….است .
بعد از انتخاب پیش غذا وظیفه انتخاب دسر بر عهده شماست ،این انتخاب که رنگی ترین و زیبا ترین بخش میز شام شما خواهد بود شامل انواع ژله های طرح دارو تزریقی ،ژله بستنی،ترامیسو،پودینگ،کرم کارامل،شارلوت ،پودینگ،موس شکلاتو ...است  
در کنار تمام این ارکان میز در کنار نوشیدنی جذابت دارند پس هرگز انتخاب نوشیدنی را از بین نوشابه ،دلستر،دوغ ،آبمیوه و نوشیدنی های انرژی زا فراموش نکنید.

 

غذای اقوام ایرانی
 .بعد از بررسی غذاهای عروسی روتین در چند سال اخیر خالی از لطف نیست مروری بر غذاهای سنتی مختلفی که در نواحی مختلف ایران در جشن عروسی سرو می شده داشته باشیم  در تمام قسمت های ایران وعده غذایی عروسی از ارزش غذایی بالایی برخوردار بوده مثلا لرها با سرو بزبرنج که از برنج سفید و گوشت گوسفند تشکیل شده یک غذای کامل حاوی کربوهیرات و پروتئین و …را سرو میکنند 
در جنوب ایران با سرو قلیه ماهی و ماهی شکم پر از مهمانان پذیرایی میکنند وبابت تطابق غذا با ذائقه میهمانان نگرانی ای ندارند.
شهسواری ها نیز یک غذای بسیار ویژه برای جشن عروسی دارند، یک خورشت فسنجان همه چی تمام با گوشت قرمز تیکه که یک وعده ویژه  به حساب میاید .
ترک ها با لونگه که از مرغ تشکیل شده،گلپایگانی ها با کباب مخصوص گلپایگان ،کرمانشاهی با خورشت خلال و …… در جشن عروسی خود سرو میکنند 
در انتها باید در نظر داشت که  در کنار همه اینها مهم‌ترین ویژگی جشن عروسی ،شادی و سرور افراد است .

دسته بندی: عمومی

مکان های برتر