عروسی تبریزی‌ها

۱۳۹۸/۰۲/۰۲
۱۰:۲۰

آداب و سنت های عروسی تبریزی ها 
فرقی نمی کند که در کجای ایران زندگی میکنید اهل  غرب باشید یا شرق ،در شمال ایران  ساکن باشید یا جنوب حتما از سنت ها و رسومات محل زندگی  خود آگاهید رسوماتی که هرکدام فلسفه خاص خود را دارد و پر از مفهموم هستند.این رسومات بر اساس استان و شهر محل زندگی متفاوت اند و سرزمین ایران پر است از این سنت ها و رسومات دوست داشتنی.در بین همه شهرهای ایران، تبریز و تبریزی ها  یکی از معروف ترین شهرهایی  هستند که به برگزاری رسومات ویژه وداشتن سنت های خاص و زیبا میپردازند.
مقدمات
در اغلب فرهنگ ها خواستگاری اولین گام برای یک پیوند عاشقانه است تبریزی ها نیز خواستگاری را به بهترین نوع ممکن برگذار میکنند آن ها که این مراسم را الچی می نامند و در ابتدا مادر و خواهر داماد برای دیدن عروس خانم رفته و اگر عروس مورد پسند قرار بگیرد در دفعات بعد این مراسم با حضور داماد و سایر بزرگان و اقوام صورت میگیرد .
گام دوم در یک عروسی تبریزی سوزدانشیما یا بله برون است دراین مراسم که همه اقوام نزدیک میهمان خانواده عروس خانم هستند. میزان مهریه و تاریخ های مهم مشخص میشود و بعد از بله گفتن عروس خانم به همه قول و قرار ها یک انگشتر زیبا به عنوان حلقه نشان دست عروس خانم میکنند و با شیرینی و میوه این پیمان را جشن میگیرند و شادی میکنند بعد از بله برون هریک خانواده  عروس و داماد درگیر تدارکات مراسم عروسی خرید جهاز و …می‌شوند.

عقدکنان 
سومین مراسم باشکوه تبریزی ها در ازدواج عقدکنان است که در زبان خودشان به کبین کسمه معروف است ،در عقد کنان عروس و داماد به عقد رسمی هم در می ایند و برای مراسم و جشن عروسی آماده می‌شوند نوع پذیرایی و مکان آن را معمولا دو خانواده در بله برون مشخص میکنند.
یکی دیگر از مراسم های تبریزی ها بردن جهاز عروس به خانه خودش است .در این مراسم که عروس تمام وسایل و جهاز خود را تزیین میکند و می‌چیند، اقوام نزدیک به دیدن جهاز عروس می ایند ،این اولین هنرنمایی عروس است و بیشتر دخترخانم ها با یک چیدمان زیبا یا هنرهای دستی خود هنر خود را به داماد نشان میدهند
در گذشته مراسم های دیگری مثل حنابندان، حمام دامادی، مادر زن سلام و …نیز بود که امروزه کمرنگ تر شده است .
پس همه این مراسم نوبت به مهم ترین مراسم یک ازدواج میرسد ،جشن عروسی.

عروسی
جشن عروسی در تبریز نیز مانند همه شهرها آداب رسوم خاص خود را دارد،در تبریز معمولا عصر شب عروسی خانواده داماد وآقا داماد به خانه عروس خانم میروند داماد از پدر عروس درخواست میکند که اجازه دهد عروس راهمراهش ببرد و پدر عروس با بوسیدن پیشانی و دادن دست عروس به داماد آن دو را راهی جشن میکند. در این لحظه معمولا مادر عروس همراه عروس تعدادی چراغ یا شمع به خانواده داماد می‌دهد که نماد روشنی و نور عروس خانم است در گذشته علاوه براین شمع یا چراغ یک مرغ تزیین شده نیز به خانواده داماد می‌دادند که نماد زاد و ولد و سرزندگی آن زندگی بود.
تبریزی ها در پذیرایی مراسم عروسی نیز بسیار باسلیقه و هنرمند هستند ،بسیاری از تبریزی ها علاوه بر شیرینی و میوه در مراسم خود آجیل و شکلات می‌دهند و مثلا در کنار شام عروسی انواع مربا ها و ترشی ها را نیز سرو میکنند.
بعد از پایان شام و به خانه آمدن؛ عروس داماد روی پشت بام خانه رفته و یک سیب قرمز درشت و آبدار را به زیر پای عروس خانم  می اندازد همچینین در یک رسم جالب بردار داماد یک شال یا پارچه قرمز رنگ را سه بار از زیر پا یا بالای سر عروس خانم رد کرد و بعد آن را  به دور کمرش میپیچد و براش آرزوی زندگی خوب و فرزندان سالم میکند  به از همه این مراسم عروس و داماد به خانه خودشان رفته و تمام میهمان ها برایشان ارزوی یک زندگی خوب و سعادتمند را میکنند.

نویسنده: دسته بندی: فرهنگ

مکان های برتر