طعم شیرین یک روز

نکاتی درباره کیک و شیرینی مراسم عروسی
بی تردید بارها برای خرید کیک یا شیرینی به قنادی رفته اید و قطعا سلیقه مخصوص به خود را یافته و می‌دانید چه نوع کیک و شیرینی لحظات شما را شیرین می‌کند. اما خرید کیک و شیرینی عروسی بسیار متفاوت است. طعم، رنگ و شمایل شیرینی عروسی باید به مزاج ده ها نفر پسندیده باشد و کیک باید لحظات شیرینی را برای طیف گسترده ای از افراد، اعم پیر و جوان فراهم کند وقتی برای خرید سورسات عروسی اقدام می‌کنید، تمام اقلام یک برچسب یه خود می‌گیرند؛ برچسبی به نام "مجلسی". شیرینی مجلسی قواعد و استانداردهای خود را دارد. سایز مدیوم، شکر استاندارد، طعم همه‌پسند و البته قیمت منحصر‌به‌فرد.
به تالار بسپاریم؟
خرید شیرینی و کیک آنقدر اهمیت دارد که تالارهای پذیرایی و مکان های برگزاری مراسم اغلب ترجیح می دهند تهیه آن را به صاحبان مجلس واگذار کنند. در هر خانواده‌ای نیز فردی کارکشته و بازار شناس وجود دارد که می‌تواند یک شیرینی درجه یک را با قیمتی مناسب تهیه کند، اما اگر خودتان قصد خرید دارید؛ باید بدانید که عرفی وجود دارد که می گوید شیرینی مجلسی باید از نوع شیرینی خشک باشد و در اصلاح در قالب های تارت مانند عرضه شود. میزان شیرینی آن باید بسیار متعادل باشد تا تمام افراد از آن لذت ببرند. این شیرینی باید چند ساعت روی میز پذیرای میهمانان باشد پس مواد آن باید چند ساعت در معرض هوا مقاوت کنند و رنگ و شکل خود را از دست ندهند.هزینه ای که به چشم نمی‌آید
برای خرید شیرینی حتما افراد باتجربه را در مقام مشاور داشته باشید. مهم‌ترین سوال اینجاست؛ برای چه تعداد میهمان چند کیلو؟ پاسخ این سوال بسیار گسترده است. هر نوع شیرینی بسته به موادش برای تعداد معینی مناسب است. اما استانداردهایی نیز بصورت غیررسمی وجود دارد که می‌گویند: ۱۲۰گرم برای هر فرد میزان مناسبی است. اگر مجلس عروسی تان، شلوغ و پر جمعیت است، شیرینی های کوچک تر سفارش دهید که نگران کمبود شیرینی در طول مهمانی‌تان نباشید. شیرینی‌های کوچک هم دارای ظاهری زیبا هستند و هم تنوع بالایی دارند. یک قناد مورد اعتماد بهترین فردی است که می‌تواند شما را راهنمایی کند با چه تعداد مهمان چند کیلو کیک یا شیرینی نیازدارید.

ممنوعه ها و بهترین ها

شاید شما هم مثل من عاشق نان‌های بزرگ خامه‌ای باشید اما اینجا داستان متفاوت است. ‌از سفارش شیرینی‌های خامه‌ای بزرگ که سرو آن مهمان و مهماندار را دچار مشکل می کند؛ جدا پرهیز کنید، شیرینی هایی مثل ناپلئونی، نون خامه ای و … برای مراسم عروسی توصیه نمی شوند. در چند سال اخیر کاپ کیک ها طرفدار زیادی پیدا کرده اند و توانسته اند به یک عضو ثابت مراسم های عروسی ایرانی تبدیل شوند. کاپ کیک به دلیل ظاهر فریبنده و جذاب، می تواند برای بچه ها هم خوراکی دلپذیری باشد.تارت‌ها مغزهایی پر از خشکبار دارند به همین دلیل اغلب شیرینی گرانی هستند. اما نمی توان از جذابیت و طعم لذیذ آنها چشم پوشی کرد. شیرینی دانمارکی یا همان شیرینی گل محمدی، جزو شیرینی‌های مجلسی به حساب می آید. این نوع شیرینی به دلیل بافت نرم و مغز پر ملاتش، طرفدار دارد.
نارگیلی شیرینی قدیمی و نسبتا ارزان قیمتی است که تنوع خوبی هم دارد، انتخاب مناسبی برای مجلس عروسی محسوب می شود.
کیک عروسی
طبقات؛ ویژه‌ترین بخش این مهمان عصرجدید است. در چشم مردم هر چه کیک مرتفع‌تر باشد جذاب تر است؛ اما کارایی چندانی ندارد. کیک اگر به عنوان دسر بعد از شام استفاده نشود می‌تواند گزینه گران سطل‌های زباله باشد و دلیل وجود خامه ممکن است سلامتی میهمانان را به خطر بیاندازد. در تهیه کیک معمولا مواد مختلفی به‌عنوان مخلفات اضافه می‌شود که طعم و مزه خاصی به کیک می‌دهد؛ این مواد می‌تواند موز، آناناس، گردو یا شکلات باشد. توجه کنید میوه‌هایی مثل موز و آناناس ممکن است به‌دلیل برش خوردن و فاصله زمانی تهیه تا مصرف تغییر رنگ دهند پس بهتر است از آن‌ها بگذرید و انواع مغزها یا شکلات‌ها را انتخاب کنید. جذاب ترین کار سفارش یک کیک ساده و تزیین آن با مقداری گل است که هم شکوه آن را تضمین می‌کند هم برای افراد مناسب است. توجه داشته باشید که کیفیت کیک را فدای زیبایی‌اش نکنید. اگر میزان کیک شما زیاد باشد، می‌توانید بعد از غذا از آن به‌عنوان دسراستفاده کنید. یعنی دسر را از منوی غذایی‌تان حذف کنید و بخواهید که مهمانداران کیک را بین مهمانان تقسیم کنند.  

حرف آخر
می توانید از تعداد شیرینی کمتری استفاده کنید و به تنوع دسرها اضافه کنید. ترجیحا شیرینی را خودتان تهیه کنید. چرا که هم ارزان‌تر تمام می شود و هم از کیفیت آن‌ها مطمئن خواهید بود. نگاهی هم به فرهنگ‌ها و سنت‌ها داشته باشید گاهی استفاده از یک شیرینی محلی و سنتی هم جذاب است هم به صرفه.
 

دسته بندی: چک لیست

مکان های برتر