زنان تاثیرگذار جهان

۱۳۹۷/۱۲/۱۵
۱۶:۰۵

روز جهانی زن
در سراسر جهان هشتم مارس را به عنوان روز زن نام گذاری کرده اند. در ایران نیز روز زن مصادف است با تولد بانو فاطمه زهرا (س) به تاریخ قمری که از آن به عنوان روز مادر نیز یاد می‌شود. تاریخ‌های دیگری را به صورت جهانی و یا در فرهنگ‌های مختلف به احترام زنان به نام آنان، روز مادر، روز دختر، روز همسر و … می‌شناسند. این حرکت نمادین علاوه بر بزرگداشت کسانی چون بانوی ما فاطمه (س)، به دفاع از حقوق بانوان می‌پردازد. این روز صرفا یک روز مذهبی نیست، بلکه روزیست سیاسی، فرهنگی و اجتماعی که به مسائل گوناگون زنان می‌پردازد.
طی سالیان درازی در ایران و جهان، همواره حقوق زنان مورد بی توجهی قرار گرفته بود تا جایی که اعتراض همگان را برانگیخت. همه در برابر دفاع از حقوق خود دست به اعتراضات متعددی می‌زدند و در نهایت روزی را به احترام آن‌ها نام گذاری کردند. تعیین روزی به عنوان روز زن صرفا برای جشن گرفتن یک روز نیست و یادآور می‌شود که در تمام لحظات باید حواسمان به بانوان باشد و جایگاه ویژه آنان را در زندگی توضیح می‌دهد. سال‌ها قبل بانوان فقط مجاز به کارکردن در منزل بودند و اگر شغلی بیرون از خانه داشتند، در نهایت کمک کردن به همسران کشاورزشان بود یا کارگری در کارخانه‌ها و تولیدی‌های محلی. اما امروزه با توجه بیشتر به این قشر و برگزاری برنامه‌ها و کمپین‌های برابری جنسیتی و دفاع از بانوان و روزهای مبارزه با خشونت علیه زنان و …، بانوان به اجازه راهیابی به مقاطع بالاتر تحصیلی، کاری و جایگاه اجتماعی را دست یافتند و توانستند در جوامع مختلف در همه زمینه‌ها بدرخشند. به بهانه
روز جهانی زن نگاهی به زنان موثر در جهان می اندازیم هرچند این بنوان سلحشور در جهان کم نیستند اما ما فهرست محدودی برای این ام ردر ایران جهان انتخاب کرده ایم.

تغییر تجربه زنان از طریق تاریخ
در طول تاریخ، زنان تجارب بسیار متفاوتی در زمان‌های مختلف داشته‌اند. برخی از جوامع گذشته زنانی داشتند که جنگجو، کاهنه قدرتمند، و رهبران سیاسی بودند. در زمان‌های دیگر، نویسندگان و هنرمندان زنی را وجود داشتند که به شدت مورد آزار و اذیت قرار می‌گرفتند و هیچ گاه در زمان خودشان آثارشان مورد احترام قرار نگرفت. نگاه کردن به این که چگونه یک جامعه با زنان خود برخورد می‌کند می‌تواند بسیار آموزنده باشد. بررسی وضعیت زنان در نقاط مختلف در تاریخ نشان می‌دهد که چگونه یک جامعه رشد و تغییر کرده‌است.
اغلب ما تاریخچه تکامل فرهنگی را به شکل یک نمودار خطی صعودی میبینیم. گمان می‌کنیم زنان امروزه از برتری بیشتری نسبت به هر زمان دیگری در تاریخ برخوردارند، در صورتی که اینگونه نیست. متاسفانه، هرچه بیشتر در تاریخ پیش بروید، زنان برابری کمتری داشته‌اند. با این حال، حقیقت چندان ساده نیست. در واقع، زنان در طول تاریخ قدرت را در زمان‌های مختلف به دست آورده‌اند و از دست داده‌اند.

 

همچنین باید به خاطر داشت که امروزه در بسیاری از نقاط جهان، زنان از فرصت‌های برابر برای کسب درآمد استفاده نمی‌کنند، در سیاست شرکت نمی‌کنند یا اجازه تحصیل ندارند. بسیاری با خشونت و تبعیض جنسیتی رو به رو می‌شوند. از پیشرفت محرومند و از جایگاه شایسته برخوردار نیستند. روز زن بنا نهاده شده تا همین موارد را گوشزد کند و یادآور شود که نام گذاری یک روز به تنهایی هیچ کمکی به زنان نمی‌کند و موضوع فراتر از یک کادو و گل ساده است.
از حدود سال ۱۹۰۰ میلادی که توجه به زنان فزونی یافت و چند دهه اخیر در ایران، شاهد پیشرفت روزافزون بانوان بوده اید و درخشش زنان زیادی را در عرصه‌های علم، فرهنگ و هنر به تماشا نشسته اید. در ادامه با چند زن تاثیر گذار در قرن اخیر آشنا خواهید شد. 
مادر ترزا (۱۹۹۷-۱۹۱۰ میلادی)
یک راهبه که به بیان ساده نماد از خود گذشتگی است. زنی که تمام عمرش را وقف کمک به فقرا کرده بود و در نهایت جایزه نوبل را به خاطر ماموریت‌های خیریه مادام العمر دریافت کرد.

 


مرلین مونرو (۱۹۶۲-۱۹۲۶ میلادی)
مرلین تنها یک بازیگر نبود. او زنی باهوش بود که کلیشه زن‌های احمق بلوند در فیلم‌های هالییود را در هم شکست و نشان داد زنان می‌توانند بازیگران موفقی چون مردان باشند و نباید صرفا از آن‌ها به عنوان ابزار جنسی برای فروش بیشتر فیلم‌ها استفاده کرد. علاوه بر این، او یکی از حامیان تاثیرگذار حقوق مدنی زنان نیز بود. مرلین به دنیا نشان داد رنگ پوست نباید مانع از امتیاز برابر برای بانوان شود.

 


 

مارگارت تاچر (۲۰۱۳-۱۹۲۵ میلادی)
مارگارت تاچر، نماینده حذب محافظ کار بریتانیا که بعد به سمت نخست وزیر انگلستان نیز برگزیده شد. بانوی آهنین انگلیسی که از شناخته شده ترین زنان در تاریخ سیاست است و با حمایت از بازار آزاد، تحولی عظیم در اقتصاد کشورش به وجود آورد. 

 


 

صدیقه دولت آبادی (۱۲۶۱-۱۳۴۰ شمسی)
زنی اصفهانی که برای دفاع از حقوق پایه زنان چون حق تحصیل و حق رای نسوان جنگید و کارهای ارزشمندی انجام داد. وی حق انتشار اولین نشریه زنان را دریافت کرد و تلاش‌های بسیاری در راستای احیای حقوق بانوان کرد.

فروغ فرخزاد (۱۳۱۳-۱۳۴۵ شمسی)
شاعر جسور ایرانی که خط شعری زنان ایران را متحول کرد و تغییری شگرف در ادبیات ایران به وجود آورد. فروغ از حامیان حقوق زنان بود و اعتقاد زیادی به برابری حق زن و مرد داشت. 

همانطور که می‌بینید زنان تاثیر بسیاری در تاریخ، هنر و سیاست جوامع گذاشته اند و بدیهیست که نه تنها یک روز از سال، که تمام سال را باید به احترام بانوان جشن گرفت و به دفاع از حقوق آنان پرداخت. هر روز روز زن  است و هرچه از زحمات و محبت آنان تقدیر شود، باز هم کافی نیست. پیاردو امید دارد روزی زنان در تمام جهان از حقوق برابر برخوردار شوند و بتوانند بدرخشند و بانوان ایرانی هر روز چون روز زن از محبت و قدردانی اطرافیان بهره‌مند شوند. 
 

نویسنده: کیانا یزدانی دسته بندی: فرهنگ

مکان های برتر