در دوران نامزدی چگونه رفتار کنیم؟

آسمـــــان ابـــری
درباره روابط دوران نامزدی، چه می دانید؟ آیا می دانید برای حفظ و کنترل این روابط، باید چه کنید؟
کیفیت روابط زوجین در دوران نامزدی، تاثیر مستقیمی با رابطه آنان، در دوران پس از عقد رسمی دارد. دوران نامزدی، یکی از خاطرانگیزترین و زیباترین دوران های قبل از ازدواج رسمی به شمار می رود. اما این دوران تنها برای خوشگذرانی های موقت و ابراز علاقه های آتشین نیست. زوجین در دوران نامزدی می بایست به شناخت درستی از روحیات و باورهای یکدیگر برسند. بررسی رفتار های ساده که در روزهای عادی و بی هیاهو رخ می دهد، شما را به شناخت عمیق از همسر آینده تان نزدیک می کند. تنها کافیست در این روزها، کمی دقیقتر به اطراف نگاه کنید و رفتار های او را زیر نظر بگیرید. اگرچه نمی توان با یک رفتار غیر ارادی و یا نابهنگام، حکم اصلی را صادر کرد و نامزدتان را در دسته انسان های خوب و یا بد قرار دهید، اما تکرار رفتارهای ساده در روابط او، که شما را آزار می دهد و یا خوشحال می کند، به طور حتم در زندگی آیندتان نیز اتفاق می افتد. پس بهتر است رفتارهای همسر آینده تان را به خوبی بررسی و آنالیز کنید و عمیقا فکر کنید که آیا می توانید با این رفتار های به ظاهر کوچک و یا ساده، کنار بیایید و یا خیر؟

اما در این بین، شما به عنوان یک قسمت از این رابطه، باید چه رفتاری داشته باشید؟ آیا می دانید چگونه می توانید روابط دوران نامزدی خود را به نحو احسن، کنترل و حفظ کنید؟ راهکارهای بسیاری وجود دارد که شما را در پیمودن این رابطه کمک کرده و در شکل گیری یک ازدواج موفق، موثر است.  برای درک واضح‌تر حس خوشبختی این مقاله را بخوانید.

باید ها و نباید ها، در روابط دوران نامزدی؟
دوران نامزدی، از آنجا که رسمیت شرعی ندارد، یکی از مهمترین و حساس ترین مراحل در روابط دختر و پسر است. چرا که برخی از اشتباهاتی که در روابط میان این دو بوجود می آید، حتی در روابط بعد از ازدواج آنان هم تاثیر می گذارد. هیجان زدگی و عشق آتشین میان دختر و پسر، اغلب زمینه بروز برخی اشتباهات را بوجود می آورد اما در این بین تفاوت فرهنگی و یا فرهنگ های نادرست نیز بی تقصیر نیستند. در قدم اول، مهمترین نکته کوتاه بودن دوران نامزدی است. به گفته روانشناسان، این دوران نباید بیش از ۸ ماه طول بکشد. شما می بایست در طول این مدت استاندارد، با چشم باز، نامزد خود را بشناسید و برای اساسی ترین تصمیم زندگی خود، قدم بردارید. اما چند نکته اساسی دیگر وجود دارد که به اختصار در موراد زیر خلاصه می شود:

به فکر تغییر دادن نامزدتان نباشید!
تغییر در روحیات افراد، پس از ازدواج طبیعی است. اما حتمی نیست! این تغییرات نامحسوس اغلب به دلیل وفق دادن فرد با شرایط جدید رخ می دهد. شاید نامزدتان بعد از دوران نامزدی، بر روی بعضی از خواسته ها و اولویت های خود پا بگذارد، اما به راحتی می توان گفت نباید به این تغییرات دل خوش کنید. بهتر است با شناسایی کامل او در روابط دوران نامزدی، به شناخت کامل از باور های او برسید و او را همانطور که هست قبول کنید. شما باید بتوانید، عادات بد و ایرادات او را بپذیرید و مطلقا فکر نکنید که می توانید در او تغییرات اساسی به وجود آورید. در اینصورت آینده خوبی در انتظار شما نخواهد بود!

خودتان را زیر پا نگذارید
اغلب افراد، به سبب عشق و هیجانی که در این دوران پدید می آید، خود را کلا فراموش می کنند.
وقتی شما، از نامزد خود یک بت بی عیب و نقص می سازید، نا خودآگاه خود را در مقابل او هیچ می بینید. بهتر است خود را گول نزنید، او هم مثل شما یک آدم است. با تمام کم و کاستی هایش.
همین تفکرات موجب می شود تا برای رسیدن به شخصیتی والا، در حد نامزدتان، تمام علایق و اولویت های خود را که او دوست ندارد و یا با اون تفاوت دارد، زیر پا بگذارید.
قرار نیست شما بعد از ازدواج و قرار گرفتن زیر یک سقف، به فرد دیگری که با شخصیت اصلی شما فاصله دارد، تبدیل شوید. اگرچه دیگر نمی توانید همانند دوران مجردی بدون محدودیت زندگی کنید، اما خود را زیر پا نگذارید تا در آینده حسرت نخورید.

هنوز نامزدید!
همه چیز را تمام شده ندانید. اگر چه شما با عشق و علاقه دوطرفه وارد این رابطه شده باشید، نباید بگذارید احساس تعهدی که در روابط شما شکل گرفته، مانع شناخت کافی و تصمیم گیری منطقی شود. در این دوران خود را اسیر حرف مردم نکنید و خود را موظف به ازدواج با فردی که او را نمی شناسید و یا از او خوشتان نیامده است، نکنید. 

نامزدیتان را جار نزنید
زمانی که شما نامزدی خود را جار می زنید و به اطلاع همه دوستان و اقوامتان می رسانید، ناخودآگاه یک تعهد ناخواسته برایتان ایجاد می شود. همین تعهد، زمانی کار را خراب می کند که شما با نامزدتان به تفاهم نرسیده اید. اگر در فرهنگ خانوادگی شما من اجتماعی، از من فردی مهمتر و پررنگ تر باشد، همین امر مانع جدایی شما می شود و شما را گرفتار رابطه ازدواج خواهد کرد.

فاصله ها را در روابط دوران نامزدی، کنترل کنید
اگر بلافاصله بعد از نامزدی، صیغه محرمیت خواندید، خود را ملزم بدانید تا شروع یک زندگی مشترک در خانه خودتان، فاصله ها را حفظ کنید. زمانی که احساسات شما در فواصل نزدیک برانگیخته شود، مجبور خواهید شد چشمتان را بر روی بسیاری از واقعیت ها ببندید. برقرای رابطه زناشویی در دوران نامزدی، شما را ملزم به ادامه رابطه ای خواهد کرد، که شاید در آینده رغبتی به آن نداشته باشید. توجه کنید تا دوران نامزدی خود را کش ندهید و با کنترل رابطه و فاصله، به شناخت روحیات یکدیگر بپردازید.

 
آزمون های اشتباه برگزار نکنید
ورود به حریم شخصی نامزدتان، در اکثر مواقع، موجب بروز دعوا و کدورت می گردد. نیازی نیست در این دوران او را مجبور به قطع رابطه با دوستان و اطرافیانش کنید و یا با کنترل گوشی او و سایر اعمال ناپسند، از خطوط قرمز رابطه نامزدیتان، عبور کنید. معیار های اصلی خود را مشخص کنید و بدون برگزاری آزمون عشق، آن را مورد سنجش قرار دهید. به وفاداری و صداقت او از راه های دیگر پی ببرید و رفتارش را در این زمینه بسنجید.

خودتان را معرفی کنید
در روابط دوران نامزدیتان، ناشناس نباشید. همیشه صبر نکنید تا او شما را بشناسد و کشف کند. این روند بسیار طولانی و اغلب برای نامزدتان، کسل کننده است. با معرفی خود و باورهایتان، می توانید یک تصور منطقی از آینده تان به نامزدتان بدهید. بهتر است روحیات خود را معرفی کنید و از مخفی کاری در این زمینه، پرهیز کنید. اما در این معرفی و شناخت، راز ها و اسراری که در رابطه شما بی تاثیر است، بر ملا نکنید.
روابط دوران نامزدی، اگر مطابق با معیار ها و اصول های استاندارد جلو برود، روزهای شیرین و پر هیجانی را رقم می زند. بهتر است در این دوران، با دروغ و تظاهر به داشتن آنچه که ندارید، فرصت شناخت را از یکدیگر نگیرید. فردی که اکنون در کنار شما بعنوان نامزدتان معرفی شده است، در آینده نزدیک همسر شما می شود و پس از مدتی نقش پدر و یا مادر فرزندانتان را به عهده خواهد گرفت. پس بهتر است در روابطتان آینده نگر باشید و اسیر عشق های زود گذر نشوید.

از زمانی که کسی در چشم شما درخشان تر از سایرین است تا روز عروسی، پیاردو با شماست.

دسته بندی: فرهنگ

مکان های برتر