روش انتخاب حلقه نشون

در کشور ما به علت تنوع مراسماتی که برای عروس و داماد برگزار می‌شود و متاسفانه هر روز هم به آن اضافه می‌شود، معمولا رسم و رسوم خانواده‌ها با همدیگر کمی فرق می‌کند.

 معمولا حلقه نشون از اولین هدایایی بوده که از سوی داماد به عروس داده می‌شود. انتخاب یک حلقه نشون زیبا و خاص نشانه‌ای از عشق و محبت و همچنین اهمیتی است که داماد برای عروس قائل شده است. حلقه نشون می‌تواند در عین شیک بودن و زیبایی ارزش بالایی نداشته باشد و حتی می‌توان از حلقه‌های نقره به جای طلا استفاده نمود.

ما در مقاله زیر به بررسی این موضوع که حلقه نشون چیست و چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد و در چه انگشتی قرار می‌گیرد؟ می‌پردازیم.

چند ویژگی برای حلقه نشون

باید بدانید چون این حلقه اولین هدیه از سوی آقای داماد است، بنابراین هر قدر که برای آن وقت بگذارید و هزینه نمایید، به نفع خود شماست. چرا که این هدیه بهترین خاطره را در ذهن همسرتان به جای می‌گذارد.

معمولا برای خرید حلقه نشون، آقای داماد، مادر شوهر و خواهر شوهر می‌روند. این حلقه باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

  • خوش رنگ باشد.
  • نگین داشته باشد.
  • چشمگیر باشد.
  • خیلی ساده نباشد.

البته تمام موارد گفته شده در بالا به وضعیت مالی طرف بستگی دارد. پیشنهاد ما به شما این است که زمانی که برای خرید حلقه به بازار می‌روید، بودجه کافی را برای آن به همراه داشته باشید.

مفهوم و معنای انگشت‌های مختلف دست برای انداختن انگشتر

انگشت اشاره: انگشت اشاره نشان دهنده نوعی قدرت خاص است. انداختن انگشتر به این انگشت می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند.

انگشت وسط: انگشت وسط نشان دهنده هویت و فردیت شخص است. انداختن انگشتر به این انگشت می‌تواند به شما کمک کند که زندگی متعادل تر و بهتری را داشته باشید.

انگشت چهارم: انگشت چهارم نشان دهنده خلاقیت و احساسات فرد است. انگشتان دست چپ با قلب رابطه مستقیمی دارند. به همین دلیل است که می‌گویند حلقه ازدواج را در این انگشت بیاندازید. انداختن انگشتر به انگشت چهارمی دست راست می‌تواند به شما کمک کند که در زندگی خوشبین تر باشید.

انگشت کوچک: انگشت کوچک نشان دهنده همه چیز در روابطتان است. این انگشت مخالف انگشت شست است. انگشت کوچک به شما کمک خواهد کرد که رابطه خودتان را با دیگران تقویت نمایید. خصوصا در ازدواج که باعث ارتقاء روابط کاریتان خواهد شد.

تفاوت حلقه ازدواج با حلقه نشون در چیست؟

باید بدانید که حلقه ازدواج برای مراسم عقد است. این حلقه را خانواده آقای داماد و خانواده عروس خانم برای همدیگر خریداری می‌کنند. حلقه ازدواج در دست چپ و انگشت چهارم قرار می‌گیرد.

اما حلقه نشون که معمولا به آن انگشتر می‌گویند، برای هنگامی است که خانواده آقای داماد دختر خانمی را برای خودشان نشان می‌کنند. حلقه نشون در دست راست و انگشت چهارم قرار می‌گیرد. شما می‌توانید حلقه نشون را یک مقدار بزرگتر بگیرید و آن را در دست چپ، در انگشت سوم در کنار حلقه ازدواج بیاندازید.

همان طور که در بالا نیز گفتیم ممکن است رسم و رسوم خانواده‌ها با همدیگر کمی فرق داشته باشد. مثلا افرادی هستند که حلقه نشون خود را از همان اول در دست چپشان می‌کنند و بعد از خریداری حلقه ازدواج آن را در آورده و به دست راست می‌کنند و حلقه ازدواج را به دست چپ می‌کنند. در این میان افراد دیگری هم هستند که علاوه بر این دو حلقه، حلقه نامزدی نیز خریداری می‌کنند.

بهترین مدل برای حلقه نشون

معمولا حلقه نشون از حلقه ازدواج سبک تر و ساده تر است. غالبا خانواده‌هایی که اولین بارشان هست که می‌خواهند عروس بگیرند، خرید حلقه نشون یک کم برایشان سخت است. چرا که نمی‌دانند چه طرح و مدلی را انتخاب کنند. این افراد باید بدانند که بهترین مدل برای حلقه نشون مدل تک نگین است. معمولا در این نوع مدل، حلقه نشون یک نگین بزرگ دارد که همه سطح بالای آن را پوشانده است.

حتما توجه داشته باشید که نگین‌ها در قابی محکم شده باشند. چرا که در صورت شل بودن، احتمال جدا شدن و افتادگی نگین‌ها وجود دارد. نگین‌هایی که قاب محکمی ندارند یا با چسب چسبیده‌اند، با زمین خوردن و ضربه از حلقه جدا می‌گردند.

همیشه حلقه‌ای را انتخاب نمایید که برای دستتان کیپ و تنگ نباشد. چرا که شما می‌خواهید حلقه خود را برای عمری دست نمایید. ممکن است در این سال‌ها کمی چاق بشوید. معمولا حلقه خودتان را حداکثر نیم سایز بزرگتر انتخاب نمایید. چرا که اگر زیاد هم بزرگ باشد، از دست شما لیز خورده و می‌افتد.

کریستال و برلیان جزء بهترین نگین‌ها برای حلقه نشون هستند که انتخاب هر کدام از این نگین‌ها به وضعیت اقتصادی خانواده‌ها و سلیقه افراد بستگی دارد. البته برخی ترجیح می‌دهند که به جای خرید حلقه نشون نگین دار از حلقه با سنگ‌های باارزش و قدیمی استفاده کنند.

از خرید حلقه‌هایی که زائده و گوشه‌های تیزی دارند خودداری نمایید. چرا که تیزی آن‌ها می‌تواند در زمان انجام کارهای روزانه یا لباس پوشیدن به پوست بدنتان گیر نماید.

چنانچه به دنبال سمبولی برای ازدواج خود می‌گردید، ما به شما توصیه می‌کنیم که از حلقه‌های جفت استفاده نمایید. در میهمانی‌ها مردم می‌توانند عروس و داماد را از روی حلقه آن‌ها تشخیص بدهند. البته در زمان خرید حلقه جفت توجه نمایید که رنگ و شکل حلقه به دست‌های عروس خانم و آقای داماد بیاید.

بهترین رنگ برای خرید حلقه نشون

معمولا حلقه نشون در دو رنگ سفید یا زرد تهیه می‌شود. انتخاب رنگ آن به سلیقه و نظرعروس خانم بستگی دارد. یکی از ساده ترین روش‌ها برای پیدا کردن سلیقه عروس خانم، توجه کردن به رنگ جواهرات یا انگشترهای اوست.

چنانچه حس می‌کنید هنوز نتوانسته‌اید مدل یا رنگ حلقه مورد نظر عروس خانم را تشخیص بدهید، بهتر است که او را برای خرید به دنبال خودتان ببرید تا به سلیقه خودش حلقه‌ اش را انتخاب نمایید. البته این کار می‌تواند باعث افزایش قیمت حلقه‌ ای که برای نشان در نظر داشتید بشود.

روش صحیح دست کردن حلقه هم به این صورت است که در روز عقد، دست چپ همسر خود را در کف دست چپتان گذاشته، بدون این که دست او را محکم بفشارید، با دو انگشت سبابه راست و شست، حلقه را به انگشت او بیاندازید.

چند نکته در خرید حلقه نشون

عروس خانم‌ها باید چند نکته را مد نظر خود داشته باشند تا آقای داماد بتواند حلقه مناسبی را برای آن‌ها تهیه کند. این نکات عبارتند از:

  • به همسر خود عکس حلقه مورد نظر خودتان را نشان بدهید. شما باید دختر عاقلی باشید و پس از آشنایی با همسرتان سلیقه خودتان را با آن مطرح کنید. مثلا می‌توانید عکس حلقه مد نظرتان را به صورت مستقیم یا به طور غیر مستقیم به او نشان دهید.
  • چنانچه با همسرتان فامیل یا همکار یا همکلاسی هستید می‌توانید با همدیگر بیرون رفته و انگشتر مد نظرتان را به او نشان بدهید.
  • چنانچه رعایت موارد بالا برای شما سخت است. می‌توانید یک نفر را برای همراهی کردن با همسرتان برای خرید حلقه نشون بفرستید. به همسرتان هم بگویید که این شخص سلیقه شخصی من را می‌داند، بنابراین می‌تواند در خرید حلقه به شما کمک کند.

نگهداری حلقه

باید بدانید که حلقه نیاز به نگهداری و مراقبت دارد. برای نگهداری حلقه به چند نکته باید توجه نمایید:

  • با حلقه خود به دستشویی نروید.
  • با حلقه ظرف نشویید. چرا که احتمال آلودگی، کدر شدن و افتادن نگین آن وجود دارد.
  • به هیچ عنوان حلقه خود را با صابون نشویید. چرا که شفافیتش را از دست داده و جرم می‌گیرد. چنانچه از حلقه خود مکرر استفاده می‌کنید، سالی یک مرتبه آن را آبکاری نمایید. برای این کار باید آن را به همان مغازه‌ای ببرید که از آن خریدید تا همانند روز اول شفاف و نو گردد.

همچنین اگر به چگونگی پیدایش حلقه ازدواج علاقه مندید می‌توانید مطلب حلقه ازدواج از کجا آمده را مطالعه کنید.

دسته بندی: چک لیست