جهیزیه داماد

جهیزیه داماد و لیست اقلامی که باید داماد تهیه کند
جهیزیه از این حیث که از لوازمات زندگی زوجین است، تهیه ی آن بر عهده ی سرپرست خانوار خواهد بود. لذا تهیه ی آن هیچ گونه ارتباطی به خانواده ی عروس ندارد. اما از جایی که مراسمات عرفی، داماد را تحت فشار گذاشته و یکسری هزینه های اضافی و تشریفاتی را به دوش داماد می اندازد، نمی توانیم یک طرفه قضاوت کنیم.
هزینه های سنگین مراسم عروسی، هزینه ی خرید طلا، مخارج ماه عسل، خرید کادوهای عیدی و مناسبتی حتی برای اطرافیان و مواردی از این قبیل که معمولا هیچ گونه ارتباطی با آغاز زندگی نداشته و اثر مثبتی نیز در روابط زوجین ندارد. 

ما در مقاله ی زیر به بررسی جهیزیه داماد و لیستی اقلامی که باید داماد تهیه کند می پردازیم.
جهیزیه داماد
در رابطه با موضوع جهیزیه داماد و لیستی اقلامی که باید داماد تهیه کند باید گفت: خرید وسایل منزل به عنوان جهیزیه ی داماد به رسم و رسوم مناطق مختلف کشور بستگی دارد. هر یک از مناطق ایران رسم های مختلفی دارند. در برخی شهر ها رسم بر این است که آقای داماد چند عدد از وسایل برقی سنگین را مثل گاز، ماشین لباسشویی،  یخچال و … را تهیه می نماید.
در برخی مناطق دیگر خانواده ها با یکدیگر صحبت کرده و لوازم جهیزیه را با یکدیگر تقسیم می کنند. این موضوع بیشتر بستگی به این دارد که شما در کدام شهر زندگی می کنید و اهل کجایید و بایستی طبق رسم و رسوم شهر خودتان جلو بروید.
طبق عرف، چیزی که در اکثر شهر ها رایج است، لیستی اقلامی که باید داماد تهیه کند عبارتند از:
•    میز تلویزیون
•    تلویزیون و لوازم صوتی
•    یک دست کامل رخت خواب
•    لوستر
•    ۱ عدد تخته فرش

در کشورهای مختلف رسم خرید جهیزیه چگونه است؟
اگر بخواهیم به رسم و رسومات گوشه، کنار دنیا نگاهی بیاندازیم و کشورها را از لحاظ رسم و رسوم در تهیه ی جهیزیه مقایسه کنیم، باید بگوییم که کشورهای آمریکایی و اروپایی کمتر از کشورهای آسیایی به رسم و رسومات پایبند هستند.
در گذشته ها در کشورهای آمریکایی و اروپایی برخلاف آنچه که امروز در این کشورها رایج است، شرایط اجتماعی داماد یک ملاک برای تهیه ی جهیزیه بود. بنابراین اشخاصی که وضعیت مالی خوبی نداشتند نمی توانستند با افراد طبقات بالا ازدواج نمایند. اما امروزه این باور غلط و دیرینه در کشورهای آمریکایی و اروپایی یافت نمی شود.
در کشورهای آسیایی مثل کره، ژاپن، چین و بعضی دیگر از کشورهای آسیایی جهیزیه داماد و لیستی از اقلامی که باید داماد تهیه کند، به این صورت است که چند روزی قبل از ازدواج، خانواده ی آقای داماد هدایایی مثل گوشت، غذاهای دریایی، میوه و چای را به خانواده ی عروس هدیه می کنند.
در مقابل خانواده ی عروس نیز جهیزیه ی مختصری مثل جواهرات، وسایل دکور، وسایل آشپزخانه و لباس را به آقای داماد هدیه می کنند تا عروس و داماد بتوانند با این مقدمات زندگی خودشان را آغاز نمایند. تهیه ی دیگر ملزومات زندگی نیز بر عهده ی خودشان خواهد بود.

در کشورهای عربی حاشیه ی خلیج فارس نیز تهیه ی جهیزیه به عهده ی آقای داماد بوده و تهیه ی هر گونه اثاثیه از سوی خانواده ی دختر، ناپسند تلقی می گردد. بنابراین خانواده ی داماد علاوه بر مسولیت مراسم ازدواج، وظیفه ی تامین نیازهای اولیه ی زندگی را نیز برعهده دارند.
آنچه که جامعه ی ما را از دیگر جوامع متمایز ساخته این است که در کشورهای آمریکایی و اروپایی، جوانان خود مسولیت تهیه ی وسایل ضروری زندگیشان را به عهده می گیرند، ولی در کشور ما جهیزیه فراتر از وسایل ضروری زندگی بوده، بنابراین جوانان به تنهایی قادر به تهیه ی آن نیستند.
امروزه در جامعه ی ما خانواده ها وسایلی را برای جهیزیه ی دخترانشان تهیه می نمایند که در قدیم خانواده ها تنها با بخشی از آن ها سالیانی طولانی زندگی می کردند. تا جایی که حتی در بسیاری از خانواده ها، مارک کالاهای وسایل جهیزیه نیز اهمیت زیادی دارد.

دسته بندی: فرهنگ

مکان های برتر