تشریفات چیست؟

تشریفات چیست؟
آیا تشریفات مجالس، در تجمل گرایی و افراط گرایی خلاصه می شود؟ آیا کلمه تشریفات، در ذهن شما نیز با این مفاهیم تداعی می شود؟
معنی کلمه تشریفات، در اذهان عمومی یک شکل تجمل گرایانه به خود گرفته است که اغلب افراد با این مقوله مخالف هستند. اما همیشه هم اینگونه نیست. برخلاف تصور شما، تشریفات در لغت به معنای مجد و بزرگی است. اما متاسفانه امروزه اغلب معنی اسراف، تبذیر و اشرافی گری را در ذهن مردم متصور می سازد. ما تشریفات را به معنی سامان دهی و نظم بخشیدن در یکسری فعالیت های منسجم معنا می کنیم که در مجالس، منجر به برپایی یک مراسم با شکوه می شود.

تشریفات در مجالس، بخصوص در مراسم های عروسی، موجب زیبایی و سامان بخشی به مراسم می شود و می تواند خالی از زرق و برق و هزینه های گزاف باشد. چرا که از گذشته تا کنون، مراسم های عروسی دارای یک تشریفات خاص، مطابق با فرهنگ و آیین هر شهر و کشوری بر پا می شود و این اصول و آداب، اغلب حاوی مفاهیم و نمادهای خاص برای آن منطقه است. لذا نمی توان گفت واژه تشریفات بار منفی دارد و یک حرکت جدید و برخواسته از متدهای اروپایی است.
میزبان در مراسم عروسی، با محول نمودن آداب و رسوم خاص و مورد نظر در مراسم عروسی، به افراد خبره و ماهر، خیال خود را از این بابت آسوده نموده و به راحتی به کارهای دیگر خود می رسد. اما اینکار همیشه هم آسان نیست. تشریفات مراسم عروسی، از یک آداب و قواعد خاص پیروی می کند و برگزاری این تشریفات، کار هرکسی نیست. اگر چه امروزه فعالان بسیاری در این حوزه مشغول بکار هستند، اما کیفیت و نوآوری در انجام هرچه بهتر این تشریفات، در خدمات مجالس مختلف، متفاوت است. این هنر شماست که بهترین و خلاقترین هنرمندان فعال در این زمینه را پیدا کنید و برای مهمترین روز زندگی خود، که همان روز عروسی است، برنامه ریزی کنید. در ابتدای کار بهتر است با خدماتی که اینگونه موسسات ارائه می دهند، آشنا شوید.

تشریفات مراسم عروسی، شامل چه تدارکاتی می شود؟
مراسم عروسی، هرچقدر که ساده و بی آلایش باشد، در برخی موارد یکسان و مشابه است. پس نمی توان گفت، ارائه دهنده تدارکات و تشریفات، تنها در مراسم های مجلل و با شکوه فعالیت می کند. اینکار تنها خیال شما را آسوده می سازد که اگر در زمینه مراسم و تدارکات آن، سررشته ای ندارید و ممکن است دچار اشتباه شوید، خیال خود را راحت کرده و انجام صفر تا صد کار و یا حتی بخشی از کار را به اینگونه موسسات بسپارید.
انتخاب محل برگزاری مراسم، طراحی و دیزاین آن، طراحی و چیدمان سفره عقد، گل آرایی، تدارکات پذیرایی شامل تهیه غذا، کیک، شیرینی و سایر سرویس های پذیرایی، تزیین ماشین عروس، دسته گل عروس و آرایشگاه عروس، معرفی ارکست و تیم نوازنده و سایر فعالیت های انتخابی شما، همگی از طریق تیم تشریفات قابل طراحی و اجرا است. اما این شما هستید که تم اصلی و نحوه کار را انتخاب و به آن ها ابلاغ می کنید و می توانید با ترفند های صرفه جویی از هزینه ی زیاد جلوگیری کنید.
اگر هنوز هم شک دارید که بخواهید تشریفات و نحوه مراسم خود را به یک موسسه معتبر بسپارید یا خیر؟ باید بدانید واگذاری مراسم عروسی به این قبیل نهادها، هم مزایایی در پی دارد و هم ممکن است معایبی را بدنبال داشته باشد. مزایای این واگذاری، شامل موارد زیر است:

کنترل مسائل مالی:

برگزاری یک مراسم عروسی منظم و هماهنگ، نیاز به مدیریت جدی بودجه دارد. زمانی که احساس می کنید نمی توانید این بودجه را کنترل و بر آن مسلط شوید، می توانید با گرفتن مشاوره از این موسسات، بر این امر واقف شوید.
کاهش نگرانی ها:

مسلم است که برگزاری هر مراسمی، چه عروسی و چه سایر مراسم های تشریفاتی، بسیار پیچیده است و دغدغه ی زیادی را برای شما بوجود می آورد. این نگرانی های قبل مراسم، انرژی زیادی را از شما می گیرد و فکر اینکه ممکن است مراسم بخوبی و مطابق با آنچه در خور شان میزبان، برگزار نشود، استرس زیادی را به عروس و داماد، همچنین خانواده های آنان، منتقل می کند. اما با واگذاری مراسم عروسی به یک موسسه تشریفاتی معتبر، بخش عمده ای از استرس شما را کاهش خواهد داد.
برگزاری یک مراسم بدون کم و کاست:

تجربه کار در موسسات برگزار کننده مراسم، به شما کمک می کند تا هیچ یک از موارد عروسی را از قلم نیندازید. زمانی که زوجین شاغل هستند و دغدغه های دیگر نیز دارند، احتمال فراموش کردن برخی آداب و رسوم، بیشتر می شود و ممکن است درست در روز عروسی، متوجه شوید که یکی از موارد مهم را از یاد برده اید.


در کنار تمام این مزایا، ممکن است با این اعتماد و واگذاری، شما مشکلات و معایب دیگری را نیز تجربه کنید، از جمله:

مدیریت نادرست مراسم:

همیشه پرداخت هزینه های زیاد، تضمین کننده برگزاری یک مراسم زیبا و اصولی نیست. مدیریت اجرای یک مراسم، از جمله نکاتی است که در صورت نبود آن، تمام هزینه های شما از بین می رود. 
تدرکات پذیرایی:

غذا، یکی از مهم ترین تشریفات یک مراسم عروسی است. اغلب زمانی که غذای مراسم را به یک موسسه تشریفاتی واگذار می کنید، دچار مشکلاتی نظیر کم آمدن غذا، سرد بودن آن در هنگام سرو و یا کیفیت پایین آن می شوید.
عدم هماهنگی میان پرسنل:

رضایت مهمان ها و خوشنودی آنان، از جمله مواردیست که اغلب زوجین، به آن توجه ویژه دارند. زمانی که تمام قطعات پازل عروسی به خوبی کنار هم چیده شوند اما پرسنل پذیرایی بی تجریه و یا کار نابلد باشند، عدم رضایت مهمان ها را به همراه می آورند.
مهمترین نکته قبل از رزرو هر کدام از امکانات و تدارکات مد نظر خود، بررسی همه جوانب کار، به درستی و با دقت است. روشن است که اجاره یک تالار و یا باغ، در فصول مختلف سال، از لحاظ آب و هوای منطقه مورد نظر، متفاوت است و در پی آن نحوه برگزاری تشریفات نیز تغییر می کند. پس بهتر است با یک برنامه ریزی صحیح، تاریخ مراسم را مشخص کرده و حتما قبل از رزرو تشریفات در هر یک از موسسات، سوابق اجرای مراسمات آن ها را بررسی کرده و حدالمقدور در یکی از این مراسم ها حضور داشته باشید.

دسته بندی: عمومی