تشریفات ترحیم چگونه باید برگزار شود؟

تشریفات ترحیم چگونه باید برگزار شود

تشریفات مراسم ترحیم شامل مجموعه ای از آداب مثل نحوه برگزاری مجالس، رعایت ترتیبات، خدمات پذیرایی، دیزاین و طراحی محل برگزاری مراسم مثل گل آرایی و شمع آرایی و تمامی آیتم‌های مرتبط با آن است.

به دلایل متعددی مثل ناآشنایی، شرایط روحی بد، ناگهانی بودن مرگ عزیز و لزوم تدارکات گسترده که از ویژگی‌های مجالس ترحیم است، بایستی یک برنامه ریزی دقیق و خوبی را جهت برگزاری مراسم ترحیم انجام داد.
ما در مقاله زیر به بررسی این که تشریفات ترحیم چگونه باید برگزار شود می‌پردازیم.

پیاردو - تشریفات ترحیم چگونه باید برگزار شود

در مجالس ترحیم چه کارهایی را باید انجام داد؟
در رابطه با این موضوع که تشریفات ترحیم چگونه باید برگزار شود باید گفت خدمات مجالس ترحیم را می‌توان در چند فرآیند دسته بندی کرد. این فرآیندها عبارتند از:
•    انجام کارهای پیش از مراسم تشییع
•    مراسم خاکسپاری و تشییع
•    برگزاری مراسم یادبود که شامل شام غریبان، سالگرد، سوم، هفتم و چهلم است.

انجام کارهای پیش از مراسم تشییع

کلیدی ترین و بحرانی ترین لحظات جهت برگزاری بهتر تشریفات ترحیم، همین مرحله است. از یک طرف داغ از دست رفتن عزیز سفر کرده، نزدیکان و
خانواده را در ماتم فرو برده و توان  هر کاری را از آن ها سلب می نماید. از طرف دیگر لزوم تصمیم گیری و همچنین عملیاتی کردن تشریفات جهت با شکوه برگزار شدن مراسمات و تدارک تمام امور در چند ساعت، فرصت عزاداری را از بازماندگان سلب می نماید. در این بین بایستی تمامی امور را مد نظر داشت و برای برنامه ریزی هرچه بهتر و سریعتر اقدام نمود

در رابطه با این سوال که تشریفات ترحیم چگونه باید برگزار شود باید گفت برای بهتر برگزار شدن این مراسم بایستی به اموری توجه نمود این امور عبارتند از:
اخذ گواهی فوت

در صورتی که متوفی در خانه فوت کرده باشد بایستی از پزشکانی که مجوز دادن گواهی فوت را دارند گواهی فوت دریافت نمود. اما چنانچه متوفی در بیمارستان فوت کرده باشد، گواهی فوت به صورت اتوماتیک به وسیله تیم اداری بیمارستان صادر می‌گردد.

آمبولانس

در قدم بعد باید با آمبولانس‌های مربوط به حمل جنازه تماس گرفته شود. چنانچه خانواده مرحومه یا مرحوم قصد انتقال میت را به شهرستان داشته باشند، بایستی برای انتقال میت خود از آمبولانس‌های بخش خصوصی کمک بگیرند. البته این کار بعد از صدور گواهی پزشک و همچنین صدور مجوزهای لازمه صورت می پذیرد.

خدمات ترحیم

 شاید دردناک ترین و سخت ترین لحظات هنگامی باشد که چنین خبرهایی را باید به آشنایان، نزدیکان و دوستان اطلاع داد. معمولا به صورت سنتی این کار توسط بزرگترهای خانواده انجام می‌گیرد. اما در این زمینه از موسساتی که خدمات ترحیم را ارائه می‌دهند نیز می‌توان کمک گرفت. چرا که تمامی این موسسات امکانات ارسال تماس و پیام گروهی را داشته و می‌توانند به همه  اشخاص مد نظرتان، اطلاع رسانی لازم را داشته باشند. همچنین آنها می‌توانند هماهنگیها و اطلاع رسانی‌های لازم را با میهمانان مراسم داشته باشند 

 بنر تسلیت، چاپ اعلامیه، پلاکارد، استند، چاپ آگهی در سایت‌های خبری و روزنامه‌ها و تهیه قاب عکس از اقدامات بعدی تشریفات ترحیم هستند. گفتنی است که چاپ اعلامیه توسط دفاتر خدمات فنی و چاپخانه‌ها صورت گرفته و شما میتوانید از آنها برای چاپ اعلامیه ترحیم خود استفاده نمایید.
در چاپ اعلامیه، اسم متوفی، مکان و زمان مراسم ختم و یک عدد عکس با کیفیت به جهت چاپ روی اعلامیه ضرورت دارد. همچنین انتخاب اشعاری که در مدح و وصف شخصیت متوفی باشد از جایگاه ویژه ای برخوردار است. شعر هر چه روان تر و فاخر تر باشد زیبایی بیشتری را به اعلامیه شما می بخشد.

اعلامیه

امروزه چاپ استند و بنر جزو تشریفات مجالس ترحیم شده و بایستی عکسی که از متوفی به روی استند یا بنر چاپ می شود از کیفیت بالایی برخوردار باشد تا بنر و استند متوفی جلوه ی زیباتر و بهتری را پیدا نماید.
در رابطه با این سوال که تشریفات ترحیم چگونه باید برگزار شود باید گفت چاپ آگهی فوت در روزنامه‌های کثیر الانتشار از دیگر تشریفات مجالس ترحیم است. قیمت آگهی منتشره بستگی به روزنامههایی دارد که قصد چاپ در آن را دارید. هرچه روزنامه تیراژ بالاتر و از لحاظ اسمی برند تر باشد باید هزینه بیشتری را برای چاپ آگهی در آن پرداخت نمایید. 

وسایل ایاب و ذهاب

 قدم بعدی تهیه مینی بوس و اتوبوس برای جابه جایی میهمانان است. تجربه ثابت کرده است که متمرکز نمودن میهمانان در یک وسیله از ناهماهنگی آنها در طول مراسم جلوگیری خواهد کرد. هم چنین از دیرتر شدن مراسم ترحیم، به علت نرسیدن بعضی از میهمانان به صورت چشمگیری خواهد کاست.  

پیاردو - تشریفات ترحیم چگونه باید برگزار شود

مساجد
 در خصوص این سوال که تشریفات ترحیم چگونه باید برگزار شود باید گفت رزرو و هماهنگی مساجد از اموری است که باید به آن توجه ویژه‌ای داشت. بدون شک داشتن اطلاعات از مساجد مبله و شاخص، شماره تماس و آدرس آن ها بسیار مهم است.
اخیرا مساجد جهت ایجاد فضایی راحت و مناسب برای مهمانان و هم چنین به جهت باشکوه برگزار شدن مراسم ترحیم، اقدام به ساختن سالن هایی برای برگزاری تشریفات مجالس ترحیم نموده اند.
امکانات زیر هر خانواده ای را به جهت برگزاری مراسم در این مساجد تشویق می‌نماید. این امکانات عبارتند از:

  •  صندلی های مبله
  •  سیستم های صوتی پیشرفته
  •  پارکینگ خودرو
  •  امکان پخش زنده مراسم ترحیم از شبکه های مجازی
  •  امکان پخش ویدئو و صدابرداری و فیلمبرداری حرفه ای 
  •  تهیه فیلم مراسم 

در رابطه با این موضوع که تشریفات ترحیم چگونه باید برگزار شود می توان گفت برای رزرو مساجد باید به ظرفیت سالن، داشتن ویدئو پروژکتور، سیستم صوتی حرفه‌ای، داشتن فضای پارک خودرو و … توجه نمود.  

حجله
 قدم بعدی کرایه حجله عزاست. خصوصا اگر متوفی، جوان باشد.

تالار پذیرایی
 اجاره تالار پذیرایی برای صرف ناهار از کارهای دیگری است که بایستی نسبت به رزروش اقدام نمود. امروزه بسیاری از خانواده٬ها ترجیح می‌دهند که مراسم ناهار چنین روزی را در تالارها و رستوران های اطراف قبرستان برگزار نمایند.
شما برای رزرو این تالارها بایستی اطلاعات دقیق و جامعی داشته باشید. این اطلاعات شامل:
•    شماره تماس تالار
•    آدرس دقیق
•    قیمت تالار
•    ظرفیت تالار
البته در این میان افرادی نیز وجود دارند که با توجه به سلایق، فرهنگ خود ترجیح می‌دهند که تالارها عمدتا داخل شهر و نزدیک به منزلشان باشد.

دسته بندی: چک لیست

مکان های برتر