تاثیر موزیک در روحیه

موزیک شاد چه تاثیری در روحیه ما دارد؟

آیا شما احساس افسردگی و ناراحتی می کنید؟ با خود فکر می کنید این حجم از احساسات منفی و ناخوشایند از کجا بوجود میآید؟ آیا موزیک شاد، در تغییر این احساس موثر است؟

بهتر است بدانید، احساساتی که امروز به شما دست داده، همان چیزی است که در گذشته آن را جذب کرده اید. این احساسات اگر منفی باشند، تاثیری مستقیم و موثر، بر زندگی شما خواهند گذشت. در این بین، موزیک موثر ترین و بهترین ابزار، جهت تغییر احساسات شما است. همانطور که موسیقی‌های غمگین موجب انتقال احساساتی نظیر ناامیدی، ناراحتی و غم می‌شوند، موزیک شاد نیز می تواند بر ضمیر نیمه هشیار شما و ایجاد احساساتی نظیر شادی، شادابی و افزایش انگیزه، تاثیر گذار باشد.

نمی توان انتظار داشت در برهه‌های که روزانه ده ها بار موزیک‌های غمگین و ناراحت کننده گوش می‌دهید و آن را بارها با خود تمرین کرده و تکرار می‌کنید، فردی شاد و موفق باشید که از زندگی احساس رضایت می‌کند.

در این بین، تنها احساس شما نیست که در گوش دادن انواع موسیقی مختلف تحریک می‌شود، بلکه مغز انسان نیز نسبت به موزیک‌های متفاوت، واکنش‌های مختلفی نشان می‌دهد. مغز، موزیک‌هایی که شما گوش می‌دهید را درک می‌کند و با آن همزاد پنداری می‌کند. اگر شما به شنیدن موزیک غمگین علاقه دارید، دلیل آن می‌تواند همین واکنش مغز باشد. اما توجه کنید که تکرار خاطرات تلخ و ناراحت کننده و یا تجسم نمودن متن یک موزیک غمگین، به جذب آن و اتفاق افتادن آن در زندگی شما، کمک می‌کند. همین موضوع در مورد موزیک‌های شاد، نیز صادق است. گوش دادن به موزیک‌های انگیزشی و مثبت، می‌تواند عملکرد مغز را تغییر داده و به رخ دادن اتفاق‌های خوب و موفقیت‌های چشمگیر، کمک کند.

اساسا موزیک‌های شاد، منبع لذت و خوشنودی هستند. تجربه یافتن انرژی، خوشنودی و انگیزه، از طریق آهنگ‌های شاد و مورد پسندتان، دلالت بر همین موضوع دارد. لذا می‌توان نتیجه گرفت، موزیک‌های مختلف، در خلق و خو و روحیه انسان، تاثیر مستقیم دارد و این تاثیر بسیار گسترده و قدرتمند است. 

موزیک درمانی، توسط موزیک های شاد

موزیک درمانی، یک نوع درمان روحی و روانی است که در فرد بیمار، موجب به غلبه بر استرس و افسردگی آن فرد می شود. ایجاد آرامش و احساسات مثبت بوسیله موزیک‌های آرام بخش و لایت تامین می‌شود. اما برای بدست آوردن انگیزه و انرژی، می‌بایست به موزیک‌های شاد روی آورد. اما این عملکرد مثبت، تنها در این موارد خلاصه نمی شود. موزیک، بخصوص موزیک‌های شاد، تاثیر گستردهای در روان و زندگی افراد دارند که این اثرات، در موارد زیر خلاصه می‌شود.

تاثیر موزیک در کاهش استرس

موزیک‌های لایت، در کنترل استرس و کاهش اضطراب افراد نقش مهمی دارند و موزیک‌های شاد نیز میتواند با ایجاد انرژی و حواس پرتی، انسان را از افکار منفی دور کند و با ایجاد انگیزه، به کنترل استرس و اضطراب، کمک کند.

تقویت حافظه با موزیک شاد
حفظ و بخاطر سپردن برخی نکات آموزشی و درسی، زمانی که با یک ریتم و موزیک شاد همراه می‌شود، اثری فوق العاده خواهد داشت. طبق تحقیقات بعمل آمده، فراگرفتن کلمات و عبارات، با یک موزیک شاد، از حالتی که بصورت خام و روتین حفظ شوند، بهتر است.

کمک به مدیریت درد و غم
گوش دادن به موزیک‌های شاد، از درد و آلام افراد می‌کاهد. این یک حقیقت عینی است. چرا که موزیک‌های شاد، در هر زمانی که به گوش ما می‌رسد، ناخودآگاه ذهن را از افکار منفی و حتی درد های جسمی دور می‌کند و نوعی انرژی فزاینده ایجاد می کند.
همچنین گوش دادن به موزیک، قبل از عمل جراحی، به بهبود وضعیت جسمانی، کاهش درد و کنترل استرس بیمار، بسیار کمک می‌کند.

بهبود رفتار و روحیه
از آنجا که گوش دادن به موزیک‌های شاد، به شادابی و نشاط افراد می‌انجامد، گوش دادن مستمر به موزیک‌های شاد و انرژی بخش، حتی در مدت زمان کوتاه و موقت، تاثیر خود را می‌گذارد. برای اینکه متوجه اثر بلند مدت این موزیک‌های شاد شوید، بهتر است برای دو هفته، خود را ملزم به گوش دادن به موزیک‌های پرنشاط و پر انرژی کنید. در این صورت شما تبدیل به فردی شاد، با احساس رضایتمندی بیشتر خواهید شد. 

رفع غم و افسردگی
برای رفع و کم کردن علائم افسردگی در انسان، موزیک‌های شاد یک گزینه کم هزینه و کم خطر است. واضح است که موسیقی، از ابزارهای موثر در کاهش غم است. چرا که می‌تواند اثری مثبت بر روحیه و مغز شما بگذارد و آن را از پرداختن به انرژی و خاطرات منفی دور نگه دارد.

بهبود سلامت جسمانی
مهمترین عامل در تقویت استقامت جسمانی و افزایش عملکرد ورزشی، موزیک است. موزیک شاد، تند و مثبت، در ریتم گام‌های یک دونده یا یک رکاب زن، تاثیر مستقیم می‌گذارد و می‌تواند با ایجاد انگیزه، سرعت ورزشکار را بالا ببرد.
ورزشکاران، با هماهنگ سازی حرکات بدن خود با ریتم یک موزیک شاد و پر هیجان، تحمل و استقامت خود را، در انجام حرکات ورزشی بالا می‌برند. گفته می‌شود هیجانی که یک موزیک شاد ایجاد می‌کند، نسبت به محرک‌های دارویی و مواد مخدر، بیشتر است. اساسا گوش دادن به موزیک‌های شاد، در باشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی، درک ورزشکار را از دریافت میزان خستگی و تقلا خود، کاهش می‌دهد. او متوجه علائم ورزش سخت خود نخواهد شد و توجه او به علائمی همچون تندتر شدن تنفس، خستگی در عضلات و میزان تعریق بالا، کاهش می‌یابد.

بر اساس نکات بالا می‌توان نتیجه گرفت، گوش دادن به موزیک شاد، برای حفظ و تقویت روحیه، یک ضرورت است و حالت فانتزی و تفریح گونه ندارد. همانگونه که یک ورزشکار بدون موزیک شاد و کوبنده، انگیزه و روحیه کافی را برای دویدن و یا رکاب زدن ندارد، یک انسان معمولی نیز در فقدان موزیک‌های شاد، دچار افسردگی و بی حوصلگی خواهد شد.
موزیک شاد نه تنها بر روحیه شما تاثیر می‌گذارد، در ایجاد اثر مثبت بر جسم شما نیز عمل خواهد کرد. موزیک شاد با تغییر ضربان قلب و میزان تنفس، حس هیجان و نشاط را به همراه می‌آورد و انسان را از درد، غم و خستگی‌های ذهنی فارغ می‌کند. باید توجه کنید منظور ما از موزیک‌های شاد و پرانرژی، هر نوع موزیکی نیست. بهتر است انواع موزیک‌های کوبنده و تند را به خورد ضمیر نیمه هوشیار خود ندهید. از آنجا که موزیک، روح شما را لمس میکند، در انتخاب آن دقت کنید و موزیک‌های شاد و مثبت را با موزیک‌های متال و منفی، جایگزین کنید.

دسته بندی: فرهنگ

مکان های برتر