ازدواج به سبک سوئدی

۱۳۹۷/۱۱/۲۵
۱۰:۵۷

سنت‌های جالب سوئدی ها برای ازدواج
هر کشور سنت ازدواج منحصر به فرد خود را دارد. سوئد کشوری است که سنت‌های عروسی بسیار جالبی دارد. در ادامه با برخی سنت‌های سوئد در برگزاری جشن عروسی آشنا خواهید شد. مانند هر کشور دیگری، از جایی که فرهنگ سوئد شروع به تغییر کرد، سنت‌های عروسی مردم نیز تغییر کرده ‌است. در حالی که ممکن است یک زوج از تمام این سنت‌های عروسی سوئدی پیروی کنند، اما برخی دیگر ممکن است تنها یکی از سنت‌ها را دنبال کنند و از باقی چشم پوشی کنند. بسیاری از سنت های ازدواج در سوئد سرچشمه در فرهنگ وایکینگ ها دارد.

آرزوی ثروت و برکت در عروسی سوئدی
یکی از معروف‌ترین سنت‌های عروسی سوئد قبل از رسیدن عروس به کلیسا صورت می‌گیرد. یک سکه نقره در کفش پای چپ عروس توسط پدر او و یک سکه طلا در کفش راست توسط مادرش قرار داده می‌شود. این حرکت نمادین به عنوان آرزوی موهبت ثروت برای عروس و داماد انجام می‌ شود.  این یک سنت عروسی سوئدی است که عموماً در میان سوئدی‌ها و فرهنگ‌های دیگر رایج است.
تعیین تصمیم گیرنده خانواده
یک سنت ازدواج بسیار رایج در سوئد وجود دارد، که انتخاب تصمیم گیرنده خانواده آتی بین عروس و داماد است. البته چندین نسخه مختلف از این سنت وجود دارد. در فرهنگ سوئد، تصمیم‌گیرنده اصلی خانواده در طول مراسم عروسی تعیین می‌شود. اولین روش برای انتخاب تصمیم‌گیرنده اصلی خانواده، انتخاب اولین شخصی است که به کلیسا وارد می‌ شود. در روشی دیگر، هرکس که بله بلندتری در هنگام جاری شدن پیمان عقد بگوید، به عنوان تصمیم گیرنده انتخاب می‌ شود. 
دوشیزه‌های تاج پوش
یک سنت ازدواج سوئدی دیگر، استفاده از تاج عروس است. تاج‌ها از برگ‌ سبز، گل‌ها یا گیاهان دیگر ساخته می‌شوند. اما این اصل ماجرا نیست؛ در سوئد، تنها عروس‌های باکره فرصت استفاده از تاج را به دست آوردند. این تصمصم را کلیسا می‌ گیرد که کدام عروس شایستگی استفاده از تاج را دارد و کدام یک ندارد. در حالی که بسیاری از کلیساهای سوئد هنوز تاج مخصوص دوشیزگان را دارند، اما اکنون اکثر عروس‌ها این تاج را بر سر می‌ گذارند. خواه واجد شرایط استفاده از آن باشند خواه نباشند. چرا که استفاده از تاج برای عروس جز فشن و مد فعلی لباس عروس در سراسر دنیاست. 


پذیرایی در عروسی سوئدی
در سوئد، برگزاری مراسم عروسی ساده بسیار معمول است و عروسی‌های پر هزینه خیلی پرطرفدار نیستند برخی از غذاهای اصلی که در یک مراسم عروسی سوئدی سرو می‌شود شامل ‌ماهی، مربا و مارمالاد، گوشت قلقلی (میت بال) و یک نان مخصوص سوئدی است. کیک عروسی سویدی معمولاً یک کیک اسفنجی همراه با آب‌نبات یخی است. در طول پذیرایی از مراسم عروسی، مهمانان معمولاً آواز می‌خوانند.
سه حلقه ازدواج
به علاوه حلقه نامزدی و حلقه ازدواج ، براساس سنت‌های عروسی سوئدی، عروس یک حلقه ازدواج دیگر نیز در دست خواهد کرد. این حلقه را به عنوان حلقه “مادر” می‌ شناسند. معنای آن از نامش کاملا گویاست. تازه عروس حلقه مادر را تا زمانی که اولین فرزندش به دنیا آید نگه می‌ دارد. انگشت مناسب و مدت زمان استفاده از حلقه بنا به فرهنگ خانواده‌ها و تصمیم آن‌ها متغیر است.
اگر شما به یک عروسی علاقه‌مند هستید که فرهنگ سوئد را با خودتان ترکیب می‌کند، اینها تنها برخی از سنت‌های عروسی سویدی هستند که می‌توانند به شما کمک کنند شروع کنید.

لباس قرمز ممنوع!
در برخی از نقاط سوئد پوشیدن لباس قرمز برای میهمانان ممنوع است. معنای این کار این است که عروس عشق سابق داماد است و اکنون او معشوقه دیگری دارد! جهت پیشگیری از چنین سوتفاهمی بهتر است از لباس‌هایی با رنگ‌های بدون مشکل چون بنفش، سبز و آبی استفاده شود. 
روبوسی فامیلی
در پایان عروسی همه فامیل‌ها مجازند که با عروس و داماد به روبوسی بپردازند. به همین دلیل باید عروس و داماد از یکدیگر جدا نشوند. اگر شخصی از فامیل یکی از زوجین را ببوسد و به هر دلیل موفق به بوسیدن دیگری نشود، این ازدواج منحوس خوانده می‌ شود. جهت جلوگیری از چنین اتفاق شومی، آن دو باید حواس خود را جمع کنند و در کنار هم بمانند. البته اینکه فامیل به روبوسی بپردازند کاملا انتخابیست و ممکن است هیچکس به انجام این کار تمایلی نشان ندهد.
در این مقاله به مجموعه ای از سنت‌های جالب و متفاوت عروسی سوئدی آشنا شدید. برای آشنایی با فرهنگ‌های دیگر، با پیاردو همراه باشید.

نویسنده: کیانا یزدانی دسته بندی: فرهنگ

مکان های برتر