آیین سوگ قسمت دوم

آیین سوگ (بخش دوم) 

همان طور که در بخش اول اشاره شد؛ موارد مهم و ضروری که یک مراسم آبرومندانه و باشکوه ختم نیاز دارد را برسی کردیم. یک مراسم ختم ابعاد گسترده ای دارد که غافل شدن و ناچیز انگاشتن هر کدام می‌تواند تاثیر چشم گیری در کلیت مراسم داشته باشد. مدیریت مراسم در موقعیت یک صاحب عزا دشوار است بنابراین پیاردو با مرور نکات مهم سعی می‌کند از سختی آن بکاهد. توجه شمار را به ادامه مهم ترین آیتم های آیین سوگ جلب می کنیم.

اعلامیه ترحیم

چاپ و انتشار اعلامیه ترحیم یکی از کارهایی است که باید در اسرع وقت انجام دهیم تا میهمانان بتوانند برای حضور در مراسم برنامه ریزی کنند. طرح و متن اعلامیه بسیار مهم است. معمولا نزدیکان و دوستان، اعلامیه ترحیم را تا سال ها در آلبوم خود به عنوان آخرین برگ از دفتر زندگی عزیزشان نگه می دارند.

در متن اعلامیه، درج نام و کسوت متوفی، زمان و مکان مجلس ختم و همچنین اشاره به خانواده های سوگوار وابسته ضروری است. به علاوه، استفاده از عکسی با لباس های رسمی، گنجاندن چند بیت شعر، حاشیه های خوش فرم و البته نه چندان شلوغ و چاپ در کاغذهای خاص از جمله انتخاب هایی هستند که می توانند به اثرگذارتر شدن اعلامیه کمک کنند.

محل مراسم

 مساجد منطقه سکونت متوفی معمولا بهترین گزینه ها برای مراسم ترحیم هستند. گنجایش متناسب با تعداد میهمانان، تردد آسان برای سالمندان، جای پارک مناسب، سرویس های بهداشتی پاکیزه و حتی زیبایی بنای مسجد فاکتورهایی هستند که باید مورد توجه باشند.

 تعداد میهمانان را غالبا می توان براساس میزان ارتباطات و مناسبات کاری و خانوادگی متوفی تخمین زد. یادآوری مراسم ختم افرادی که در جایگاهی مشابه با مرحوم قرار داشتند هم می تواند به ارزیابی بهتر ما از تعداد میهمانان کمک کند.

متن مراسم

 متن مراسم ترحیم به خواست و سلیقه ما بستگی دارد. هرچند حضور یک قاری قرآن ضروری است اما دعوت از واعظ و یا مداح به طبع غالب میهمانان و نوعی فضایی که می خواهیم داشته باشیم وابسته است. در برخی اوقات حضور یکی از دوستان یا آشنایان نزدیک متوفی و بیان چند خاطره کوتاه از او می تواند بسیار تاثیرگذار باشد. استفاده از کلیپ ترکیبی عکس و فیلم و مرور تصویری زندگی مرحوم از خسته کننده شدن مراسم جلوگیری می کند. اجرای موسیقی سنتی با سازهایی مانند نی و سه تار و اجرای اشعار متناسب با مراسم ختم هم یکی دیگر از انتخاب هاست.

پذیرایی

 اولین قدم پذیرایی از میهمانان، تشکر از حضور و دریافت پیام‌های تسلیت آنهاست. در ورودی مسجد معمولا نزدیکان مرحوم و بزرگان می ایستند تا به نشانه احترام، پذیرای میهمانان باشند.

 برای پذیرایی در مسجد، از جوانان فامیل و آشنایان کمک گرفته می شود و ابتدا قرآن و گلاب برای میهمانان آورده می شود. در فصول سرد سال می توانیم از شربت و آبمیوه و در فصول گرم از چای و نسکافه برای پذیرایی استفاده کنیم. خرما و حلوا به همراه برخی شیرینی هایی که برای مراسم ختم پخته می شوند، از ملزومات مراسم هستند. امروزه حلوا در انواع مختلف و شکل های متفاوت، تمامی سلیقه ها را پوشش می دهد که خاص بودن آن می تواند به اعتبار مراسم کمک کند. استفاده از گردو و پسته در داخل خرما و تزیین آن با پودر نارگیل، میهمانانی که به شیرینی زیاد علاقه ای ندارند را هم راضی خواهد کرد. میوه هایی مانند سیب، خیار، نارنگی یا سایر میوه های فصل به همراه ظروف یکبار مصرف و دستمال کاغذی نیز باید برای مراسم تهیه شود. بعضی میوه فروشی ها، شست و شو و بسته بندی میوه ها را نیز به عهده می گیرند که کمک زیادی در کاهش حجم کاری ما خواهد بود. البته با توجه به مقررات برخی مساجد، اجازه پذیرایی با میوه در داخل داده نمی شود و باید بسته های پذیرایی هنگام خروج میهمانان توزیع شود.

دسته بندی: عمومی

مکان های برتر