آیین عروسی کردی

آیین عروسی کردی


آیین عروسی کردی
در سرزمین های کرد نشین برخلاف اغلب سرزمین ها اولین دیدار برای ازدواج توسط مردها صورت میگیرد ،مردان خانواده داماد به خانه عروس رفته و از پدر و بزرگترهای عروس،عروس را خواستگاری میکنند . اگر نظر خانواده عروس مثبت باشد در قرار بعدی مردان خانواده داماد به خانه عروس می روند و یکی از مردان خانواده داماد بلند شده و دست تمام مردان خانواده عروس را میبوسد. خود مردم کردستان این رسم را دست ماچ کده ی میگوییند و مدتی بعد مراسمی برای عقد عروس و داماد برگزار میشود .
این مراسم که غذا و شیرینی اش را خانواده داماد تهیه میکنند در خانواده عروس برگزار میشود و در این مراسم ماموستا (شیخ) دعوت میشود و ماموستا در جمع مردان دختر را به عقد پسر  در میاورد .
 رسم بعدی  کردها  شیرینی خوران است که به کردی جل کرده ی نامیده میشود ،در این رسم که بعد از عقدکنان برگزار میشود  خانواده ی داماد غذا و شیرینی تهیه کرده و به خانواده عروس میروند و لباس ها و زیورآلات عروس را پیش کش میکنند ،در این مراسم  اقوام نزدیک عروس و داماد نیز هدایایی را پیش کش میکنند .

 


مراسم عروسی کردها تقریبا یک هفته ای طول میکشد و معمولا از روز دو شنبه تا چهارشنبه همسایه ها در خانه داماد جمع شده و به پختن نان و شیرینی میپردازند ودر نهایت روز چهارشنبه خانواده داماد یکی از خانم های قوم خود را به خانه عروس فرستاده تا  غذا بپزد و عروس را در آماده شدن برای مراسم یاری دهند مثلا دستان عروس را حنا بگذارد کرد ها این خانم را پاوه یو می نامند.
معمولا همراه پاوه یو یک دختر نیز به خانه عروس رفته و لباس های عروس را در چمدان یا بقچه ای گذاشته و به خانه عروس می رود .
لباس و پوشش کردی همیشه زیبا و پر رونق بوده و لباس عروسی کرد ها نیز پر زرق و برق و زیباست و شامل پیراهن ،زیرپیراهن ،شلوار زنانه کردی،سخمه،کوآ و سلطه است  علاوه بر لباس ها خانواده داماد زیرورآلاتی که شامل فیس ،گوبروک ،دکمه ،دولاو ،لاکوا ،بازن ، تکبن و لوله با مهره های قدیمی است .این زیور آلات کلاه با سکه ،زیور آلات فلزی معمول هستند ، بازن هم دستبند های پهنی است که دست ها و بازو های عروس را با آن میپوشانند تک بن و لوله هم دستبند و گردنبند هستند که با سکه تزیین میشوند .
داخل کفش عروس هم معمولا سکه ای طلا میگذارند که نشان دهنده پازرین بودن عروس است. نوبتی هم که باشد نوبت رسومات خانواده عروس است ،هنگام خروج عروس از خانه پدر برادرش کمر عروس را با پارچه که نان و نمک در آن است میبندد و برای عروس آرزوی برکت در زندگی میکند.

 


علاوه بر این پدر یا بزرگان عروس او را تا خانه داماد همراهی کرده و دستش را میگیرند .
با نزدیک شدن عروس و اقوامش به خانه داماد ،داماد و ساق دوشانش بر روی پشت بام رفته و سیب ،انار ،به و سکه و نقل را بر سر عروس میریزند .

 وقتی عروس و اقوامش به خانه داماد میرسند خانواده داماد با شیرینی و شربت از آن ها پذیرایی میکنند.
بعد از همه این  مراسم و پایان جشن سه روز بعد عروس به خانه پدرش میرود. 
و هدیه ای از پدر خود میگیرد . 
البته در نظر داشته باشید که امروزه بسیاری از این رسومات تغییر کرده  و جای خود را به رسومات دیگری داده اند .


نویسنده:فرهنگ

آخرین مقالات

مشاهده

لباس مناسب عروسی برای مردان

شاید انتخاب لباس مناسب عروسی برای مردان راحت‌تر از انتخاب لباس بانوان در مجلس عروسی به نظر برسد اما در هر حال انتخاب یک لباس زیبا و مناسب برای مردان نیز در جشن عروسی می‌تواند شما از بقیه افراد حاضر در مجلس متمایز کند.

ادامه مطلب...

مشاهده

مراسم عروسی یهودیان

در اکثر ادیان الهی، مراسم عروسی از جایگاه بالایی برخوردار است. هر دین طبق سنتی که دارد مناسک خاصی را برای اجرای مراسم دارا می‌باشد. آیین یهود، ازجمله ادیانی است که پیروانش را از ازدواج کردن با افراد بیگانه بر حذر می‌کند.

ادامه مطلب...

مشاهده

مراسم عروسی در ترکیه

این روزها بسیاری از دختر و پسرهای جوان و یا عروس و دامادهای جوان علاقمند هستند تا عروسی خود را در کشور دیگری غیر از ایران برگزار کنند. ترکیه یکی از کشورهای مجاور ایران است که با آب و هوای مناسب و معتدل و نیز مناظر زیبا و مناطق بسیار دیدنی یکی از مقاصد اصلی انتخاب تازه عروس و دامادها می‌باشد.

ادامه مطلب...

مشاهده

چگونه یک کنفرانس خوب داشته باشیم؟

براساس تحقیقات به عمل آمده، سخنرانی در جمع جز یکی از وحشتناکترین کارها برای هر فرد است. برخی از افراد از توانایی خوبی برای سخنرانی در جمع برخوردارند. اما بسیاری دیگر این توانایی را ندارند و گاهی از آن به شدت گریزانند.

ادامه مطلب...