آیین عروسی کردی

آیین عروسی کردی


آیین عروسی کردی
در سرزمین های کرد نشین برخلاف اغلب سرزمین ها اولین دیدار برای ازدواج توسط مردها صورت میگیرد ،مردان خانواده داماد به خانه عروس رفته و از پدر و بزرگترهای عروس،عروس را خواستگاری میکنند . اگر نظر خانواده عروس مثبت باشد در قرار بعدی مردان خانواده داماد به خانه عروس می روند و یکی از مردان خانواده داماد بلند شده و دست تمام مردان خانواده عروس را میبوسد. خود مردم کردستان این رسم را دست ماچ کده ی میگوییند و مدتی بعد مراسمی برای عقد عروس و داماد برگزار میشود .
این مراسم که غذا و شیرینی اش را خانواده داماد تهیه میکنند در خانواده عروس برگزار میشود و در این مراسم ماموستا (شیخ) دعوت میشود و ماموستا در جمع مردان دختر را به عقد پسر  در میاورد .
 رسم بعدی  کردها  شیرینی خوران است که به کردی جل کرده ی نامیده میشود ،در این رسم که بعد از عقدکنان برگزار میشود  خانواده ی داماد غذا و شیرینی تهیه کرده و به خانواده عروس میروند و لباس ها و زیورآلات عروس را پیش کش میکنند ،در این مراسم  اقوام نزدیک عروس و داماد نیز هدایایی را پیش کش میکنند .

 


مراسم عروسی کردها تقریبا یک هفته ای طول میکشد و معمولا از روز دو شنبه تا چهارشنبه همسایه ها در خانه داماد جمع شده و به پختن نان و شیرینی میپردازند ودر نهایت روز چهارشنبه خانواده داماد یکی از خانم های قوم خود را به خانه عروس فرستاده تا  غذا بپزد و عروس را در آماده شدن برای مراسم یاری دهند مثلا دستان عروس را حنا بگذارد کرد ها این خانم را پاوه یو می نامند.
معمولا همراه پاوه یو یک دختر نیز به خانه عروس رفته و لباس های عروس را در چمدان یا بقچه ای گذاشته و به خانه عروس می رود .
لباس و پوشش کردی همیشه زیبا و پر رونق بوده و لباس عروسی کرد ها نیز پر زرق و برق و زیباست و شامل پیراهن ،زیرپیراهن ،شلوار زنانه کردی،سخمه،کوآ و سلطه است  علاوه بر لباس ها خانواده داماد زیرورآلاتی که شامل فیس ،گوبروک ،دکمه ،دولاو ،لاکوا ،بازن ، تکبن و لوله با مهره های قدیمی است .این زیور آلات کلاه با سکه ،زیور آلات فلزی معمول هستند ، بازن هم دستبند های پهنی است که دست ها و بازو های عروس را با آن میپوشانند تک بن و لوله هم دستبند و گردنبند هستند که با سکه تزیین میشوند .
داخل کفش عروس هم معمولا سکه ای طلا میگذارند که نشان دهنده پازرین بودن عروس است. نوبتی هم که باشد نوبت رسومات خانواده عروس است ،هنگام خروج عروس از خانه پدر برادرش کمر عروس را با پارچه که نان و نمک در آن است میبندد و برای عروس آرزوی برکت در زندگی میکند.

 


علاوه بر این پدر یا بزرگان عروس او را تا خانه داماد همراهی کرده و دستش را میگیرند .
با نزدیک شدن عروس و اقوامش به خانه داماد ،داماد و ساق دوشانش بر روی پشت بام رفته و سیب ،انار ،به و سکه و نقل را بر سر عروس میریزند .

 وقتی عروس و اقوامش به خانه داماد میرسند خانواده داماد با شیرینی و شربت از آن ها پذیرایی میکنند.
بعد از همه این  مراسم و پایان جشن سه روز بعد عروس به خانه پدرش میرود. 
و هدیه ای از پدر خود میگیرد . 
البته در نظر داشته باشید که امروزه بسیاری از این رسومات تغییر کرده  و جای خود را به رسومات دیگری داده اند .


نویسنده:فرهنگ

آخرین مقالات

مشاهده

تشریفات ترحیم چگونه باید برگزار شود؟

تشریفات مراسم ترحیم شامل مجموعه‌ای از آداب مثل نحوه برگزاری مجالس، رعایت ترتیبات، خدمات پذیرایی، محل برگزاری مراسم مثل گل آرایی و شمع آرایی و تمامی آیتمهای مرتبط با آن است.

ادامه مطلب...

مشاهده

تاثیر موزیک در روحیه

احساساتی که امروز به شما دست داده، همان چیزی است که در گذشته آن را جذب کردهاید. این احساسات اگر منفی باشند، تاثیری مستقیم و موثر، بر زندگی شما خواهند گذشت. در این بین، موزیک موثر ترین و بهترین ابزار، جهت تغییر احساسات شما است. 

ادامه مطلب...

مشاهده

جهیزیه داماد

شاید فکر کنید که جهیزیه مخصوص عروس است اما جالب است بدانید که شاه داماد هم برای خوش جهیزیه دارد و نباید دست خالی پا به خانه بخت بگذارد. در برخی اقشار جامعه، تهیه همین خانه بخت هم دست داماد را می بوسد.

ادامه مطلب...

مشاهده

گران‌ترین و عجیب‌ترین عروسی‌های جهان

در این روزها مراسم عروسی هزینه های گزافی را روی دست خانواده‌ها می‌گذارد. حالا تصور کنید گران‌ترین عروسی‌های دنیا چگونه است؟ در ادامه مطلب تعدادی از گران‌ترین و عجیب‌ترین عروسی های دنیا در چند سال اخیر را بررسی می‌کنیم.

ادامه مطلب...