در مراسم ختم چه لباس هایی بپوشیم؟

در مراسم ختم چه لباس هایی بپوشیم؟


هر مراسمی سبک پوشش مخصوص به خود را دارد. حال آنکه این مراسم، بدرقه یک دوست عزیز به دیار باقی یا یک شخصی که خاطره های دلپذیری از او داریم باشد. مجلس ختم آنقدرها دلپذیر نیست که ما از قبل برای آن لباس تدارک ببینیم اما وفتی به آن به عنوان یک مراسم نگاه کنیم متوجه می شویم که این مراسم آداب و ارزش خاص خود را دارد. در فرهنگ ما و اغلب تمدن های پیشرو، آراستگی و شیک بودن نمایانگر تجلیل و احترام به بازماندگان و شخص مرحوم است. پس این تصور رایج که در مراسم ختم باید آشفته و نامرتب و غمگین ظاهر شد؛ یک تلقی اشتباه است. حتی اگر صاحب عزا باشید آراستگی ارج و قرب عزیز از دست رفته را دوچندان می کند.این تصور همراه در ذهن مردم وجود دارد که سیاه رنگ عزاست و باید در این مراسم ها مشکی پوشید. این روزها که سرعت انتقال اطلاعات و تغییرات بالاست باید این نکته را بگوییم که مشکی در کنار رنگ های صامت و ساکن برای این گونه مجالس شایسته است. می توانید رنگ مورد علاقه فرد مرحوم را بپوشید یا رنگی که بتواند تسلی خاطر بازماندگان باشد. طوسی، مشکی، خاکستری و سبز تیره مناسب ترین رنگ ها هستند.

لباسی که می پوشید باید احترام آن مراسم را حفظ کند. آیتم های خیلی جیغ و توی چشم و یا اکسسوری های غیر معمول نپوشید. لباس های خیلی تنگ و کوتاه و غیر رسمی نیز گزینه مناسبی نیستند. یک قانون نانوشته می گوید اگر لباسی را نمی توانید سر کارتان بپوشید، در مراسم عزا هم نپوشید.

ختم مراسمی رسمی است و باید در آن ها رسمی لباس بپوشید. آیتم هایی مثل شلوار جین، ساپورت و لباس های اسپرت اصلا مناسب این مجالس نیستند. لباس هایی را انتخاب کنید که رسمی باشند زیرا این کار نشانه ی شخصیت شما نیز هست. البته فرهنگ ها در میان افراد و اقوام متفاوت است و سنت های مختلفی دارند و بهترین کار این است که درباره سنت ها پرسیده شود و لباسی مناسب با فرهنگ آن ها انتخاب شود.

ست کردن رنگ آبی تیره و لباس مشکی هم چشنواز است هم محترم. مرتب بودن موها و تمیز بودن کفش ها هم در این نوع مجلس بسیار ارزنده است. در ادامه انواع مدها بین المللی و فرهنگ های پوششی اقوام مختلف در این مراسم ها را بررسی می کنیم.


نویسنده:عمومی

آخرین مقالات

مشاهده

آداب مراسم ختم

از دیرباز تاکنون و در همه جای دنیا سوگواری برای عزیز درگذشته رواج داشته و دارد. در ایران مراسم ترحیم با تشییع و خاکسپاری متوفی آغاز شده و پس از آن با برگزاری مراسمی چون سوم، هفتم و چهلم یاد تازه درگذشته گرامی داشته شده و برایش طلب آمرزش و آرامش می‌شود.

ادامه مطلب...

مشاهده

ویژگی‌های سنگ قبر

از زمان های دور تاکنون مردم در همه نقاط مختلف دنیا، با فوت عزیزان خود به دنبال ماندگار کردن اثری از متوفی بوده اند. اثری که وقتی دلتنگ می شوند بتوانند ساعاتی را در کنار آن سپری کنند. شاید بتوان گفت محبوب ترین راه برای این هدف گذاشتن سنگ قبر بر روی جنازه دفن شده است.

ادامه مطلب...

مشاهده

لباس مناسب عروسی‌ مختلط

امروزه بیشتر جشن‌های عروسی در ایران در تالارها گرفته می‌شود. در تالارها معمولا برای خانم‌ها و آقایان سالن‌های مجزا در نظر گرفته شده است تا خانم‌ها راحت تر باشند. در برخی دیگر از عروسی‌ها از همان ابتدا مجلس مختلط است و مراسم عملا در یک سالن و در حضور همه مهمان‌ها انجام می‌شود.

ادامه مطلب...

مشاهده

ویژگی مداح در مراسم ختم

مراسم ختم، از مراسم‌هایی است که به مناسبت فوت عزیزان، توسط بازماندگان برگزار می‌شود. معمولا این محافل با عنوان سوم، چهلم، سالگرد و هفتم برگزار می‌شود که هرکدام آداب مخصوص به خود را دارد.

ادامه مطلب...