گل جاودان قسمت دوم

گل جاودان قسمت دوم


روش های نگهداری و خشک کردن دسته گل عروس
بسیاری از نوعروسان جوان علاقه زیادی دارند که دسته گل شب عروسی خود را برای یادگاری نگهدارند. همانطور که در قسمت اول  این مطلب گفته شد؛ روش های متعددی برای نگهداری و ماندگارسازی گل‌ها وجود دارد. در قسمت قبل سه روش آویزان کردن، خشک کردن گل ها و گلبرگ‌ها، اتو کردن را مورد بررسی قرار دادیم، در این مطلب چهار روش جادویی که از روش‌های قبل کاربردی‌تر است. شیوههای زیر بیشتر بر پایه مواد شیمیایی است که تاثیر معرکه ای در ماندگاری گل‌ها دارند.  
خشک کردن گل ها با کمک مواد شیمیایی
بعضی از گیاهان را با کمک مواد شیمیایی جاذب رطوبت می توان خشک کشد. گیاهانی که حساس هستند مانند ارکیده و لیلیوم. این گیاهان در مواد شیمیایی بهتر خشک شده و ماندگاری بهتری دارند. موادی مانند سیلیكا ژل، بُراز، نمك، زاج، اسید بوریك، آرد ذرت، شن . بهترین و مناسب‌ترین ماده شیمیایی برای اینکار براز است كه جهت كارهای هنری و خشك كردن گل‌ها بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده در داروخانه‌ها موجود است. جهت خشك كردن گل توسط براز، نخست مقداری از ماده را داخل یک ظرف می‌ریزیم و گل را به آهستگی در روی آن قرار می‌دهیم. بعد از آن مقداری براز را روی گل می‌پاشیم و هر چند لحظه یکبار ظرف را تكان می‌دهیم تا ماده براز كاملاً روی کلیه گلبرگ‌ها را بپوشاند. در صورتی که براز حالت چسبندگی داشت می توانید كمی آرد ذرت را در آن مخلوط می‌كنیم تا از حالت مواد از حالت چسبندگی خارج شوند.

 


محلول آب داغ و گلیسیرین
یکی از مواد شیمیایی گلیسرین است. از این محلول می توان برای خشک کردن گل رز، کاملیا و همچنین میوه های خوشه ای مثل انگور استفاده کرد. برای درست کردن این محلول یک پیمان گلیسیرین را همراه با دو پیمانه آب داغ که مقداری نمک در آن ریخته اید مخلوط نمایید. و سپس شاخه‌ها را در محلول فرو ببرید. هنگامی که برگ‌ها قدری رطوبت داشته باشند متوجه خواهیم شد که به مقدار کافی محلول گلیسیرین ما به آن‌ها رسیده و بخوبی خشک شده اند. با کمک این روش برگ‌ها نرمی و لطافتشان را حفظ می‌کنند. 

 


 

استفاده از سلیکا ژل برای نگهداری دسته گل عروس
میتوانید سلیکا ژل را از داروخانه ها تهیه کنید. همچنین می توانید سلیکا ژل را که بسته‌های کوچک آن را از داخل جعبه کفش‌ها یا کیف‌هایی که به تازگی خریداری کرده اید جمع نمایید. سیلیكا ژل ماده ای شیمیایی است كه نوع مرغوب و باکیفیت آن به رنگ آبی آسمانی است. سلیکا ژل هنگامی كه رطوبت به خود جذب می‌گیرد به ‌رنگ صورتی تبدیل می‌شود. ولی می‌توان دوباره نیز از آن استفاده نمود. جهت این منظور آن را در فر گاز می گذاریم تا کاملا خشك شود و دوباره به رنگ آبی در ‌آید.
ماده سیلیكا ژل رطوبت را کامل از گل گرفته و همچنین باعث می‌شود كه بعدا هم گل رطوبت را به خود نگیرد. دانه‌های سیلیكا ژل مقداری درشت هستند و می بایست آن‌ها را بوسیله آسیاب و یا دیگر وسایل خُرد نماییم و به کمک چای صاف كن آن را بر روی گل بپاشیم تا دانه‌های درشت سیلیكا ژل در لای گلبرگ‌ها فرو نرود. غالبا ارتفاع شاخه گلی را كه در داخل مواد شیمیایی خشك می‌كنیم باید 2 الی 5/2 سانتی‌متر باشد. هر شکلی كه گل را در مواد قرار دهیم به همان شكل خشك می شوند. معمولاً جهت خشك كردن گل‌های حساسی مانند لیلیوم، آنتریوم و … از مواد شیمیایی اینچنینی استفاده می‌كنیم تا شكل و ظاهر گل تغییر نكند. هر کدام از مواد شیمیایی خشك كننده را می توان بعد از هر بار مصرف دوباره استفاده نمود.

 


خشک کردن دسته گل عروس با شن
شما می توانید با کمک شن های ساحل دریا دسته گل خود را خشک نمایید. به اینصورت که ابتدا شن‌ها را کاملا شسته تا تمیز کنید و داخل سینی کاملا خشك نمایید. اکنون گل‌ها را در داخل شن بخوابانید. در نظر باشید كه سنگریزه‌های درشت در بین شن‌ها نباشد تا آسیبی به گل و  گلبرگ‌های آن وارد نشود. چند روز بعد می توانید گل‌های خشکتان را از دخل شن ها خارج نمایید.


نویسنده:ترفند

آخرین مقالات

مشاهده

آداب مراسم ختم

از دیرباز تاکنون و در همه جای دنیا سوگواری برای عزیز درگذشته رواج داشته و دارد. در ایران مراسم ترحیم با تشییع و خاکسپاری متوفی آغاز شده و پس از آن با برگزاری مراسمی چون سوم، هفتم و چهلم یاد تازه درگذشته گرامی داشته شده و برایش طلب آمرزش و آرامش می‌شود.

ادامه مطلب...

مشاهده

ویژگی‌های سنگ قبر

از زمان های دور تاکنون مردم در همه نقاط مختلف دنیا، با فوت عزیزان خود به دنبال ماندگار کردن اثری از متوفی بوده اند. اثری که وقتی دلتنگ می شوند بتوانند ساعاتی را در کنار آن سپری کنند. شاید بتوان گفت محبوب ترین راه برای این هدف گذاشتن سنگ قبر بر روی جنازه دفن شده است.

ادامه مطلب...

مشاهده

لباس مناسب عروسی‌ مختلط

امروزه بیشتر جشن‌های عروسی در ایران در تالارها گرفته می‌شود. در تالارها معمولا برای خانم‌ها و آقایان سالن‌های مجزا در نظر گرفته شده است تا خانم‌ها راحت تر باشند. در برخی دیگر از عروسی‌ها از همان ابتدا مجلس مختلط است و مراسم عملا در یک سالن و در حضور همه مهمان‌ها انجام می‌شود.

ادامه مطلب...

مشاهده

ویژگی مداح در مراسم ختم

مراسم ختم، از مراسم‌هایی است که به مناسبت فوت عزیزان، توسط بازماندگان برگزار می‌شود. معمولا این محافل با عنوان سوم، چهلم، سالگرد و هفتم برگزار می‌شود که هرکدام آداب مخصوص به خود را دارد.

ادامه مطلب...