تاریخچه لباس عروس های سلطنتی

تاریخچه لباس عروس های سلطنتی


 لباس عروس‌های سلطنتی
سلبریتی ها همیشه در کانون توجه مردم بوده اند. اما در سده های گذشته تلقی جامعه از سلبریتی طور دیگری بود، گستره افراد مشهور جامعه محدود تر از روزگار کنونی بود. افراد شهیر بیشتر از جنگجویان و سلحشوران، شاهزاده ها و اشراف بودند. به همین دلیل چشمه های مدوفشن از زندگی و پوشش آنها می گذشت. طبیعتا مد لباس های مربوط به جشن عروسی نیز از سوی اشراف، شاهزاده ها و درباریان تولید می شد.  در این مطلب به بررسی  تعدادی از لباس عروس های سلطنتی تاریخ می‌پردازیم و تاریخچه رنگ لباس عروس را بررسی میکنیم.


 

لباس عروسی در دنیای باستان

در عصر باستان لباس عروس و داماد و در کل بیشتر مراسم ها بر مبنای رتبه اجتماعی و میزان ثروت افراد بود. چه در یونان باستان و چه در ایران باستان و همچنین در مصر انواع طراحی و رنگ های مختلف برای عروس های سلطنتی گزارش شده. رنگ های مورد استفاده بیشتر بر مینای رنگ خاندان سلطنتی بود. ارغوانی و ینفش نیز از رنگ های مورد علاقه خاندان های سلطنتی بود. از آنجا که جزییات دقیقی درباره رنگ ها و طراحی لباس عروس خانواده سلطنتی سده های قبل از میلاد در دسترس نیست.مد قرن های تاریک
 در قرون وسطی لباس عروس بیشتر مختص خانواده های سلطنتی و بزرگ بود و مردم عادی چیزی به عنوان لباس مخصوص عروسی نداشتند. لباس عروس در این خانواده‌ها از رنگ های مشکی، ارغوانی و قرمز دوخته می‌شد و این رنگ‌ها نشان از جلال و اشرافیت بود؛ پارچه های مورد استفاده در این لباس ها معمولا از مخمل، ابریشم، اطلس و انواع پارچههای زربافت و نقره بافت بود و بیشتر این لباس ها فرمی داشتند که امروز آن را به لباس پرنسسی می‌شناسیم، این لباس‌ها معمولا آستین بلند و دامنی با چند متر دنباله داشتند و کاملا نشان دهنده بلندپایه بودن خانواده، شکوه و ثروت بودند.

 


شروع سفید
در ۱۰ فوریه ی ۱۹۸۴ملکه ویکتوریا در جشن عروسیش با پرنس آلبرت  سنت ها را شکست و با پوشیدن لباس ساتن سفید  که با حلقه های شکوفه پرتقال تزیین شده بود و تور سفید داشت  لباس سفید عروس را یک نماد جهانی برای عشق و پاکی در نظر گرفت، ملکه ویکتوریا اولین ملکه‌ای بود که از پوشیدن لباس‌های پرزرق و برق که نماد‌های سلطنتی و سیاسی روی آنها دوخته می‌شد خودداری کرد و بنیانی گذاشت که هنوز در بسیاری از کشورهای جهان مد اول لباس عروس است.
عصر جدید
لباس عروسی پرنسس مافالدا سبک جدیدی در مد عروسی داشت کمری آزاد داشت و و تا مدت ها در میان مردم تکرار می‌شد، لباس عروس ملکه الیزابت دوم با گل های کوچک و بزرگ تزیین شده بود و کار طراح معروف نورمن هارتنل بود. لباس عروس شاهزاده آنه ماری دانمارک و شاهزاده کارولین موناکا نیز بسیار ساده بود و طراحی خاصی نداشت.لباس عروسی ثریا همسر دوم محمدرضا پهلوی معروف به "ملکه‌ای با چشمان زمردین" توسط کریستین دیور معروف طراحی شده بود، این لباس 20 کیلوگرم وزن داشت و به قدری بلند بود که در شب عروسی مجبور شدند مقدار نه متر از آن را ببرند! نکته جالب اینجاست که لباس های خاندان های سلطنتی در بخصوص در کشورهای در حال توسعه بسیار گران و پر از تزیینات گوناگون بود.

 


سادگی، ترند جدید

مد جدید این روزها که به شدت پر طرفدار است نیز از سرزمین آنگل‌وساکسون ها آمد. در ۱۹ ماه مه  ۲۰۱۸ لباس  مگان مارکل عروس شاهزاده هری از خاندان سلطنتی بریتانیا در کاخ وینزور به تصویر کشیده شد، مگان مارکل با در نظر گرفتن یک لباس ساده با سبک سنتی همه را شگفت زده کرد لباس مگان که توسط  کلار وایت کلر طراحی شده بود از ابریشم خالص دوخته شده بود و یک تور ابریشم ۵متری  به طول کلیسای جامع داشت که با طرح گل نشان دهنده ۵۳ کشور بود و اینگونه بود که سادگی و خلوص در طراحی لباس در این روزها به نمادی از به روز بودن، رهایی در عروس ها تبذیل شد.
   


نویسنده:تاریخچه

آخرین مقالات

مشاهده

آداب مراسم ختم

از دیرباز تاکنون و در همه جای دنیا سوگواری برای عزیز درگذشته رواج داشته و دارد. در ایران مراسم ترحیم با تشییع و خاکسپاری متوفی آغاز شده و پس از آن با برگزاری مراسمی چون سوم، هفتم و چهلم یاد تازه درگذشته گرامی داشته شده و برایش طلب آمرزش و آرامش می‌شود.

ادامه مطلب...

مشاهده

ویژگی‌های سنگ قبر

از زمان های دور تاکنون مردم در همه نقاط مختلف دنیا، با فوت عزیزان خود به دنبال ماندگار کردن اثری از متوفی بوده اند. اثری که وقتی دلتنگ می شوند بتوانند ساعاتی را در کنار آن سپری کنند. شاید بتوان گفت محبوب ترین راه برای این هدف گذاشتن سنگ قبر بر روی جنازه دفن شده است.

ادامه مطلب...

مشاهده

لباس مناسب عروسی‌ مختلط

امروزه بیشتر جشن‌های عروسی در ایران در تالارها گرفته می‌شود. در تالارها معمولا برای خانم‌ها و آقایان سالن‌های مجزا در نظر گرفته شده است تا خانم‌ها راحت تر باشند. در برخی دیگر از عروسی‌ها از همان ابتدا مجلس مختلط است و مراسم عملا در یک سالن و در حضور همه مهمان‌ها انجام می‌شود.

ادامه مطلب...

مشاهده

ویژگی مداح در مراسم ختم

مراسم ختم، از مراسم‌هایی است که به مناسبت فوت عزیزان، توسط بازماندگان برگزار می‌شود. معمولا این محافل با عنوان سوم، چهلم، سالگرد و هفتم برگزار می‌شود که هرکدام آداب مخصوص به خود را دارد.

ادامه مطلب...