حلقه ازدواج از کجا آمده است؟

حلقه ازدواج از کجا آمده است؟


اولین نشان از این حلقه جادویی در مصر باستان پیدا شده است. زوج های مصری با بدست نمودن حلقه قسم می خوردند که تا آخرین روز زندگی در شادی و غم با هم میباشند. مصریان بر این باور بودند که اگر حلقه را به انگشت وسطی دست چپ کنند جرقه عشق را تا آخر عمر نگه میدارند. این سنت تا به امروز در مردم شرق حفظ شده است.

در ایران باستان حلقه نه تنها در هنگام ازدواج بلکه در تمام پیمان‌ها نماد وفاداری و استواری در عهد بود این حلقه های عموما در دست پرفته میشد و شبیه به حلقه های امروزی نبود. در قرن‌های 15 و 16 ایتالیایی‌ها از حلقه ازدواج استفاده می‌كردند كه عمدتا از جنس نقره بوده و با مینای سیاه مینا كاری می شد. اروپاییان قرون وسطی نیز از الماس برای حلقه ازدواج استفاده می‌كردند و قدرت آن را حافظ پیمان ازدواج می‌دانستند. دهقانان ایرلندی نیز بر این عقیده بودند كه ازدواج بدون حلقه ای از جنس طلا قانونی و مشروع نیست.

 

در ایسلند كه نامزدی و ازدواج هر دو به وسیله پول پذیرفته می‌شد، حلقه كمتر ضروری به نظر می‌رسید چرا كه انتظار می‌رفت دختر هدایای خود را نقدی دریافت كند. با این حال حلقه در این كشور استفاده می‌شد، اما به سختی حلقه انگشت نام می‌گرفت چرا كه به اشكال مختلف از استخوان، سنگ، كهربای سیاه، طلا و نقره ساخته می شد و گاهی اوقات به حدی پهن بود كه اجازه نمی داد دست از آن عبور كند. در اسكاندیناوی هم رسمی بود كه برخی از زنان از سه حلقه استفاده می‌كنند. یكی برای نامزدی، یكی برای ازدواج و دیگری برای مادری.nعروس‌های یهودی نیز حلقه ی ازدواج را در انگشت سبابه می‌انداختند، این امر به برخی آموزه های تورات اشاره دارد.

تا میانه قرن 20 بیشتر زنان بودند كه حلقه در دست می‌كردند كه شاید یادآور روزهایی بود كه زنان جزیی از املاک و دارایی‌های همسر بودند. بعد از جنگ جهانی دوم، بسیاری از مردان با جدایی‌های طولانی مدت از همسران خود مواجه شدند و از آن زمان آنها نیز شروع به استفاده از حلقه به عنوان نشانه‌ای از تاهل خود كردند و آنچه موجب می شود همواره به یاد همسران خود باشند.

 


نویسنده:تاریخچه

آخرین مقالات

مشاهده

جهیزیه داماد

شاید فکر کنید که جهیزیه مخصوص عروس است اما جالب است بدانید که شاه داماد هم برای خوش جهیزیه دارد و نباید دست خالی پا به خانه بخت بگذارد. در برخی اقشار جامعه، تهیه همین خانه بخت هم دست داماد را می بوسد.

ادامه مطلب...

مشاهده

گران‌ترین و عجیب‌ترین عروسی‌های جهان

در این روزها مراسم عروسی هزینه های گزافی را روی دست خانواده‌ها می‌گذارد. حالا تصور کنید گران‌ترین عروسی‌های دنیا چگونه است؟ در ادامه مطلب تعدادی از گران‌ترین و عجیب‌ترین عروسی های دنیا در چند سال اخیر را بررسی می‌کنیم.

ادامه مطلب...

مشاهده

در دوران نامزدی چگونه رفتار کنیم؟

کیفیت روابط زوجین در دوران نامزدی، رابطه مستقیمی با رابطه آنان، در دوران پس از عقد رسمی دارد. دوران نامزدی، یکی از خاطرانگیزترین و زیباترین دوران های قبل از ازدواج رسمی به شمار می رود.

ادامه مطلب...

مشاهده

شب قبل عروسی چه غذاهایی بخوریم 

همه ما میدانیم که تغذیه در حالت جسمی و روحیمان تاثیر گذار است . باتوجه به این نکته حال و هوای روز جشن عروسی و مدت زمان جشنتان بی شک  بسیار مهم است که در شب قبل عروسی و روز جشنمان چه غذاهایی بخوریم 

ادامه مطلب...